Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 33
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 153 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 243 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 248 Gün Gelmedi
atlantis 269 Gün Gelmedi
baris dursun 269 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 278 Gün Gelmedi
adacala 279 Gün Gelmedi
admin 281 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 281 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
İNSANLIĞIN ÇUVALA GİRDİĞİ AN
Yazar Fakir - Şubat 08 2014 - 20:28:46
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
İNSANLIĞIN ÇUVALA GİRDİĞİ AN

Osman Kamacı Bazen bir fotoğraf karesi çok şey anlatır. Tıpkı Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Fakir Yılmaz Yalınca köyünün Çeli mezrasında mahsur kalan Taş ailesinin soğuktan hastalanarak hayatını kaybeden iki yaşındaki minik Muharrem'in bir çuvalın içerisine kanarak babasının sırtında 17 km. taşınarak köye indirilişinde kadraja giren o kare gibi. Bu kare çaresizliğin, sahipsizliğin ve sefaletin arz merkezidir ve hiç kimsenin izah edemeyeceği bir utançtır. Ve bu kare sağlık alanında büyük reformlar gerçekleştirdiklerini iddia edenlerin suratına atılan şiddetli bir tokattır.
Sağlık alanında kaydettikleri reformların ülke sathına yayıldığını iddia edenlerin bunun bir balondan ibaret olduğunu anlamayıp, işi pişkinliğe vurursa, büyük yanılgıya düşerler. Artık bunu kabul etmeliler. O anlata anlata bitiremedikleri sağlık reformları SOS vermeye başlamıştır. Biliyoruz, yine bir suçlu bulacak, sütten çıkmış ak kaşık olduklarını ortaya koyacaklardır, hiç utanıp, sıkılmadan. Bu olayı, gelen ihbarları alan bir personelin ihmalkârlığına, yâda, kötü hava koşullarının tüm girişimleri sonuçsuz bıraktığına bağlayacak, tereyağından kıl çeker gibi bir sonuca bağlayacaklar. Minik Muharrem'in baba evine göz boyamak için sırayla taziye ziyaretleri düzenleyecek, üzüntülerini dile getirerek gözyaşları dökecekler. Sözüm ona yaşanan talihsiz olaydan büyük üzüntü duyduklarını dile getirerek bu utanç verici fotoğraftan kurtulacaklarını sanacaklar. Ama kurtulamayacaklar ve Minik Muharrem'in ağırlığı altında ezilip, kahrolacaklar. Çok merek ediyorum... Görsel ve yazılı basının karşısına geçen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 112 ihbar hattına gelen binlerce asılsız ihbarın karar mekanizmalarını etkilediğini söylerken ne kadar samimidir. Hepimiz etten kemikten insanız. Tabidir ki bu gibi durumlar karşısında hepimizin kendimize göre bir duygu yoğunluğu vardır. Kimimiz kendi acımız gibi sahiplenir, kahrolur, kimimiz keşke öyle olmasaydı der daha farklı bir ruh hali ile karşılarız. Sırf farklı düşünüyor diye de hiç kimseyi eleştiremeyiz. Çünkü buna hakkımız yok. Şu kadarını söyleyebilirim ki, Sağlık bakanı da yaşananlar karşısında yoğun bir duygusallık yaşamış ve keşke böyle olmasaydı demiştir. Ancak böyle düşünmüş olması bile, hafızalara kazınan o utanç fotoğrafını silmeye yetmiyor, Taş ailesinin yaşadığı o tarifi imkânsız acısını dindirmiyor.
Aile Mezrada mahsur kalıyor ve Jandarmaya durumu bildiriyor. Jandarma, İl Özel idaresinden paletli araç istiyor. İddialara göre idare aracın arızalı olduğunu bildiriyor. Buna rağmen jandarma arızanın giderilecek durumda olup olmadığıyla ilgili bilgi almaya çalışıyor. Fakat idareden hiç bir cevap alamıyor ve böylece minik Muharrem kadersizliğiyle baş başa bırakılıyor. Sonrası mı? Sonrası minik Muharrem'in babası Abdulvahap Taş'ın sırtındaki çuvalda taşındığı haliyle fotoğraflanan karededir. Köylüler bakıyor kimsenin parmağını kıpırdattığı yok, kendi imkânlarıyla ve saatler süren zorlu bir yolculuktan sonra Taş ailesinin yardımına koşuyor. Ancak artık çok geçtir ve Minik Muharrem daha fazla direnemiyor ve kadersizliğine yenilerek bir anda kendini çaprazlama bağlanan bir çuvalın içinde, babasının sırtında buluyor. Tıpkı işe yaramaz bir eşya gibi. Bıçak gibi yüreklere saplanan bu resim ülke basınıyla birlikte dünya basınına da servis edilirken, insanlığın çuvala düştüğünü sembolize eden bu görüntü herkesin kanını donduruyordu. Bu utanç verici fotoğrafı ne Taş ailesine izah edebilirsiniz, ne Türkiye'ye izah edebilirsiniz, ne de Dünyaya izah edebilirsiniz. Sağlık reformu gerçekleştirdiklerini iddia edenler, artık bunu kabul etsinler... Siz bu resmin altında un ufak oldunuz. Ezildiniz ve balonlarınızla baş başa kaldınız,
Şu da çok iyi bilinsin ki, o un çuvalının içinde olan 2 yaşındaki Muharrem bebek değildi. O çuvalın içindeki beceriksizliğinizdi. Basiretsizliğiniz, kibriniz ve sorumsuzluğunuzdu.
Kısacası, ÇUVALLADINIZ Beyler...
Çuvalladınız...
Hem de çok çuvalladınız...

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan