Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 9
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 155 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 244 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 249 Gün Gelmedi
atlantis 270 Gün Gelmedi
baris dursun 270 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 279 Gün Gelmedi
adacala 280 Gün Gelmedi
admin 282 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 282 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARDAHAN BİR SORUNLAR YUMAĞI
Yazar Fakir - Haziran 23 2013 - 16:53:31
ARDAHAN BİR SORUNLAR YUMAĞI/Osman Kamacı

Osman Kamacı Her yıl olduğu gibi bu yıl yine Ardahan’a kısa süreli bir ziyaret gerçekleştirdim ve bu geleneği kararlılıkla sürdürdüm. Yaptığım son ziyaretimde farklı ve çarpıcı sorunlarla karşılaşmış olmam, bende kocaman bir hayal kırıklığı yarattı.
Ardahan il olmakla büyük yatırım hamlelerinin yapılması beklenen Türkiye’nin Doğudaki son kalesi konumunda 19 bin küsur nüfuslu ve şu anda enkaz durumda olan, doğup büyüdüğüm mert ve yürekli insanların barış içinde yaşadığı gerçek bir huzur şehri. Hiçbir yatırımın yapılmadığı, sosyal ve ekonomik olarak hiçbir gelişmenin olmadığı o bildiğimiz Ardahan’ın bugün dünden daha kötü idare edildiğini görmek son derece üzücü… Bu durumu daha iyi analiz etmek için mahalle, sokak ve caddelerinde dolaşarak gözlemlemek mümkün. Caddeler doğalgaz altyapısı ve su şebekesinin eskiyen ishale borularının yenilenme çalışmaları nedeniyle adeta köstebek yuvasına dönmüş durumda ve çamur deryası içinde yüzüyor. Bunun yanı sıra, caddelerde sağlı sollu park eden araçların yarattığı bir trafik sorunu var ki, sanırsınız saç baş yolduran İstanbul trafiğindesiniz. Gelişi güzel ve çift sıra park edilen araçlar sebebiyle tam anlamıyla keşmekeşe dönen trafik sinir bozucu boyutta. Eğer Ardahan sokaklarında yaşanan bu keşmekeşin içerisinde araç kullanmanız gerekiyorsa, kesinlikle çok iyi bir sürücü olmanız gerekiyor. Mesela bir F1 pilotu kadar beceri ve tecrübeye sahip olmalısınız. Çünkü rastgele park edilen araçlar sebebiyle zaten yetersiz olan caddeler daha da daralmış, her an bir yerlerden üzerinize doğru gelen bir traktör veya kamyonetle, hatta atların koşulu olduğu Kaşkalarla karşı karşıya gelebileceğiniz tuzaklar yolu gibi. Böyle bir durumda araç kullanıyorsanız, yapacağınız tek şey, sakin, sabırlı ve dikkatli olacaksınız. Aksi halde her an kendinizi bir kazanın içinde bulabilir, keyifle sürdürdüğünüz tatiliniz size zehir olabilir. Ardahan caddelerinde yaşanan bu karışıklığa Bölge Trafik Müdürlüğü, Belediye ve Karayolları Bölge Müdürlüğü neden bir çözüm getirmez anlamıyorum. Sözüm ona, belediye çözüm olsun diye ellerine parkmetreler tutuşturulan görevlileri trafiğin yoğun olduğu noktalarda görevlendirerek, soruna çözüm getirmeye çalışmış… Bizzat karmaşanın içinde yaşadığım için şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu uygulama yetersizdir ve birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bir lira karşılığında müdahale edilemezlik hakkını elde ettiğine inan araç sahipleri, haklı olarak saatlerce hatta çoğunlukla gün boyunca park yerlerini işgal ederek, daha büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olabiliyorlar. Var sayalım acil bir işiniz var ve aracınızı bir yerlere park etmek istiyorsunuz. O zaman gerçekten şansa çok ama çok ihtiyacınız olacak. Çünkü caddelerde defalarca tur atmanıza rağmen aracınızı park edecek yer bulamazsınız.
Ardahan’ın sorunu sadece trafik ve altyapıdaki aksaklıklar değildir. Adeta sorunlar şehri ve Birini dinle diğeri başlasın türden. Say say bitmez. Aylardır Ardahan köylüsünün şap hastalığından dolayı yükselen feryatları sağır sultanlar duydu, lakin asıl duyması gerekenler sus pus ve parmaklarını oynatmıyorlar. Durum böyle olunca, tek geçim kaynağı hayvancılık olan Ardahanlı köylüler adeta kaderlerine terk edilmiş halde, ortada kala kalmış durumda. Hiç abartı olmadan şu kadarını söylemeliyim ki, durum gerçekten vahimdir ve artık bir şeylerin yapılması gerekmektedir. Şehir merkezinden uzaklaşarak, köy yollarına saptığınız zaman insanlarımızın neden feryat ettiğini daha net görüyorsunuz. Geçtiğiniz köy yollarının kenarlarında veya yakın noktalarında kısa bir süre önce bölgede karantina ilan edilmesine neden olan Şap hastalığı sonucu telef olan hayvanların leşlerini görmek gibi korkunç bir tabloyla karş ılaşıyorsunuz. Tek geçim kaynağı hayvancılık olan Ardahan köylüsünün içinde bulunduğunu en iyi ifade eden kareler orada duruyor. Ancak ne hikmetse kimse bunu görmüyor, göremiyor. Bölgenin Şap hastalığından dolayı uzun süre karantina altına alınması ve yaşanan büyük hayvan kayıplarına rağmen, gerek Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gerekse Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün gerekli önlemleri zamanında alamaması, köylülerimizin sıkıntılarını katmerli hale getirmiş durumda. Kış mevsiminin uzun sürmesi nedeniyle samanın karaborsaya düştüğünü sanırım hepimiz çok iyi hatırlarız. Samanın kilosu 1 Lira’nın üzerinde alıcı bulduğu bir sırada, köylünün hayvanlarının bir kısmını yaza sağlıklı çıkarmak için, onlarcasını yok pahasına satarak yurt dışından ithal edilen ve samandan başka her şeye benzeyen, toz topraktan ibaret tonlarca balyaları yedirmek zorunda kaldığını da çok iyi hatırlarız. Söz konusu ithal samana rakamsal karşılığı on binleri bulan ödemeler yaptıklarını göz önüne alırsak, bugün köylümüzün ne durumda olduğunu daha iyi anlarız. Kış mevsiminin çetin geçmesi ve özellikle hayvancılıkla uğraşan bölgedeki insanımızın önemli bir kesimi ekonomik olarak bunalıma sürüklenmiş, bankalardan aldıkları kredi borçlarını ödeyemez gerçeğiyle yüz yüze getirmiştir. Tam bütün sıkıntılar bitti, yaz mevsimi geldi heyecanıyla mola vermek için bir istasyona varmış rehavetine kapılmışlardı ki, Şap hastalığı gibi bir belayla baş başa kalmış, perişan ve ne yapacağını bilmez bir hale geldiler. Telef olan hayvanlar öyle büyük sıkıntılara neden olmuş ki, hayatta kalan hayvanlarını adeta sürükleyerek ilkbahar’a çıkarmaları bile onlara rahat bir oh çektirememiş. Hiç hesapta olmayan bu şok durum karşısında bölgede Karantina ilan etmekten başka, ne Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, nede Bakanlık gerekli tedbirleri alabilmiştir. Durum böyle olunca hayvanları telef olan Köylülerimiz büyük zararlar görmüş, sorunlarıyla baş başa bırakılmışlardır.
Halk arasında Dabağ olarak bilinen Şap hastalığı zamanında müdahale edilerek aşılar yapıldığı takdirde lokal olarak kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğunu düşünürsek, hayvancılıkla uğraşan insanlar neden Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesindeki Veteriner hekimlerce eğitilerek bilinçlendirilememişlerdir, merak ediyorum? Yine aldığımız duyumlara bakıldığında, Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bölgede düzenli ve yoğun aşılama programları uygulamamakla, bulaşıcı olan bu hastalığın bütün bölgeye yayılmasına uygun zemin hazırlamış olduğu yönünde güçlü bir kanı oluşturmuş durumda.
Bu iddia ne kadar doğrudur emin değilim.
Bütün bu olumsuz gelişmelerden yola çıkarak kendi kendime soruyorum…
Acaba yapılması gereken aşılar için Veterinerlerin hayvan sahiplerinden talep ettiği aşı bedellerinin yüksek oluşu sebebiyle uygulanması gereken aşı programlarında aksama olmuş olabilir mi?
Kim bilebilir…

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan