Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 33
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 154 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 243 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 248 Gün Gelmedi
atlantis 269 Gün Gelmedi
baris dursun 269 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 278 Gün Gelmedi
adacala 279 Gün Gelmedi
admin 281 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 281 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
HALKLARIN BARIŞA OLAN KARARLILIĞINDAN KİM HUZURSUZ?..
Yazar Fakir - Mayıs 19 2013 - 17:12:11
HALKLARIN BARIŞA OLAN KARARLILIĞINDAN KİM HUZURSUZ?../Osman Kamacı

Osman Kamacı Bu anlamsız gerilimin bitmesi için ne yapılmalı ve kimler sorumluluk misyonu taşıyarak taşın altına elini sokmalı? Elbette bu konuda akil değilim… Ancak insani yanımın hassasiyetlerine yenik düşerek birilerinin artık yeter demesini şiddetle istiyorum. Çünkü bu meselede bir bütün olarak, yani Türk, Kürt, Laz, Çerkez demeden, hepimize önemli görevler düştüğünü iyi okumamız gerektiği artık kaçınılmazdır. Coğrafyaların cetvelle ölçülerek değişime uğradığı bir sırada, toplumsal sorumluluk özverisiyle ülkemizin birlik, beraberlik ve kardeşçe bir arada yaşaması adına yeni bir sayfa açmanın zamanı gelmiştir artık.

Son otuz yılda yaşanan ve on binlerce gencin adı konmamış bu kirli savaşın bir sonucu olarak daha hayatlarının baharındayken aramızdan ayrılmış olmasına arkamızı dönemeyeceğimiz gibi, yaşanan acılara da gözlerimizi kapatamayız. Çocuklarımız olsun veya olmasın, acılarını yüreğimizde hissettiğimizi inkâr etmemiz mümkün olabilir mi? Bu sebeple, evlerine ateş düşen ailelerin yaşadığı o büyük felaketi vicdan sahibi insanlar olarak nasıl içselleştirmeyiz, sahiplenmeyiz? Eğer aynı havayı soluduğunuz, aynı türküyü söyleyip, aynı şeylere ağlayıp aynı şeylere güldüğünüz yüreklere ateş düşmüş ise, o yüreklere düşen kor ateşlerin kıvılcımları er veya geç, bir gün bizim de bedeninize sıçrayacak, bizi de yakıp yıkacaktır. Yine bu kirli savaşın devam etmesi halinde daha nice gençlerin aynı kaderi paylaşacak olmasının kaçınılmaz olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir. Başlatılan Barış süreci ile birlikte yaşanan olumlu gelişmeler son birkaç aydır çatışma ve şehit haberlerinin bıçak gibi kesilmesini sağladı. Bu durum Ülke olarak rahat bir nefes almamızı sağlarken, annelerin yaşadığı tedirgin ve korku sarmalından kurtularak, kâbusla uyanma sendrom’undan uzaklaşmasına vesile olmuştur. Başlatılan süreçle birlikte acıların dindirilmesi ve anlamsız hale gelen kirli savaşın bitirilmesi için halkların verdiği destek kartopu misali büyüyerek barışa olan inanç ve kararlılığını ortaya koymuştur. Halklarımızın ezici çoğunluğunun katıldığı bu haklı ve yerinde tespit çok önemli ve dikkate alınması gereken anlamlı bir mesajdır. Elbette bu mesaj ölümlerden, akan kandan ve gözyaşlarından rant elde edenleri huzursuz edecek, sağlanacak iyimser ve olumlu havayı dağıtmak için zaman kaybetmeden akla hayale gelmeyen girişimlerde bulunarak alçakça provokasyonlara yönlendirecektir. Ancak, toplum olarak bu alçaklara karşı uyanık olmalı, oyunlarını bozmalıyız. Bozmalıyız ki, kışladaki kınalı kuzularımız da, dağdaki gençlerimiz de mevzi kaybeden bu karanlık güçlerin oyunlarına kurban edilmesin, analar ağlamasın.
Daha şimdiden düğmeye bastılar. Sağlanmaya çalışılan huzur ortamına karşı nasıl saldırganlaştıklarını ve süreci sabote etmek için nasıl organize olduklarını son günlerde gerçekleştirdikleri eylemleri dehşetle gördük. Önce Cilveözü sınır kapısında Bomba yüklü araçlar patlatıldı. Ardından Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Belediye ve PTT hizmet binasının bulunduğu Yeni Mahalle Cumhuriyet alanında birkaç metre arayla 2 bomba yüklü araç patlatıldı. Dehşet bir manzara… Sanki orta doğuda yaşanan görüntüler seyrediyoruz. Söz konusu ülkelerde sıkça görmeye başladığımız görüntülerin benzerini Reyhanlı’da gördük. Tüyler ürperten görüntülerle kanımız dondu, nutkumuz tutuldu. Bir tek bina sağlam kalmazken, sokaklarda park halindeki araçlar hurda yığını haline gelmiş, adeta can pazarı yaşanıyordu. İnsanlar patlama anında ortadan kaybolan yakınlarını bulmak için feryat figan ve şuursuzca sağa sola koşuşturuyor. Sonuç… 5O ‘den fazla insanımız hayatını kaybederken, yüzlerce insanımız yaralı. Ve ne tesadüftür ki, tam her şey düzelmeye başladı havası hâkim olurken, ardı ardına sivil insanların yoğun yaşadığı yerleşim birimlerine ses getirecek eylemler düzenlendi. Herhalde yaşanan son olaylar bu ülkenin huzurunu istemeyen güçlerin tezgâhı olduğunu söylememize gerek yoktur sanırım. Bugün bunlar oldu, bir daha olmayacak diye sakın rehavete kapılmayalım. Olayların failleri yakalansa bile, işi onlara ihale eden derin güçlerin izini bulmak kolay olmuyor. Bu ihaleyi alanlar tasfiye edilseler bile, yarın ihaleyi üstlenen yeni taşeronlar ortaya çıkacaktır. Bunun için, ülke olarak çok ama çok duyarlı olmak zorundayız.
Burada AKP’nin yanı sıra, başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere, parlamentoda grubu bulunan diğer siyasi partilerimiz MHP ve BDP’ ye de çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Özellikle BDP ve MHP’nin kullandığı dil çok önemlidir. Daha sorumlu ve daha itidalli bir üslup kullanmaları çok çok gereklidir. Toplumun önemli bir kesiminin oyu ile parlamentoda temsil yetkisi alan bu partilerimizin vereceği mesajlar seçmenleri üzerinde büyük bir yaptırım gücüne sahip olduğu gerçeğini göz ardı etmemeleri gerekir. Bu mesele, bütünleşmeyi, kardeşliği ve Demokratik yaşamı esas alan bir düşünce çerçevesindea değerlendirilerek, partiler üstü ve ulusal bir mesele olarak algılanmalı. Bunu bir rant sahası haline getirerek ulusal çıkarları göz ardı etmek sadece ve sadece eli kanlı bu taşeronların arkasındaki karanlık odakların değirmenlerine su taşıyacağını unutulmamalıyız.
Devletin huzur ortamını sağlamak ve akan kardeşkanını durdurmak için Abdullah Öcalan’la başlattığı görüşmeler ve bunun sonucunda gelinen nokta hiç yabana atılacak bir durum değildir. Sonuç almak için sürece olumlu katkısı olanlar kim olursa olsun, dinlenmesi ve sürece dâhil edilmesi gerekiyordu ve öyle yapılıyor. Eğer bugün uygulanmakta olan yöntem yıllar önce ve cesurca yapılmış olsaydı, bu cennet vatan bu kadar enerji tüketmez, on binlerce insanımızın kaybına sebep olmazdı. Her şeye rağmen, bugün gelinen nokta şanstır ve büyük bir fırsat yakalanmıştır. Gelin bu fırsatı halkların barış, kardeşlik ve demokratik bir ortamda eşit haklara sahip birey olarak yaşaması için sağduyu ile kullanalım.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan