Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 32
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 154 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 243 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 248 Gün Gelmedi
atlantis 269 Gün Gelmedi
baris dursun 269 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 278 Gün Gelmedi
adacala 279 Gün Gelmedi
admin 281 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 281 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SERHAT ŞEHRİM ARDAHAN
Yazar Fakir - Şubat 22 2013 - 07:19:58
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
SERHAT ŞEHRİM ARDAHAN

Osman Kamacı Eğer zamanda yolculuk mümkün olmuş olsaydı, kırk yıl öncesine, yani bütün değerleriyle yoğrulduğumuz, vatanın son kalesi ata, dede toprağımız Ardahan için butona basmak için fazla tereddüt geçirmezdim. Geçirmezdim, çünkü hayallerime şekil vermeye başladığım o yılları tekrar yaşayarak, havasını solumayı çok ama çok isterdim doğrusu.
Ardahan çocukluk ve gençlik yıllarımızı keyif alarak yaşadığımız bir değerler şehri… Bu değerler şehrini anlamak için bütün şehir merkezini bir arada görmenin mümkün olduğu muhteşem kalesinin burçlarına çıkarak, oradan bir ceylan gibi sessiz ve sakin salınan Kura nehrinin ihtişamına ve Ardahan’ın simgesi haline gelen heybetli Rus demir köprüsünün doyumsuz siluetine kuşbakışı bakmak yeterlidir. Yıllarca askeri birliğin koruma ve kullanımında olan Ardahan kalesi yakın tarihte askerlerin çekilmesiyle halkın ziyaretine açılmış. Bu her ne kadar olumlu bir gelişme olarak kabul görse de, Rus köprüsü için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. İçerisinden şehrin şebeke suyunu taşıyan borular geçirilerek, simgesel ve tarihsel dokusuna çok büyük zarar verilmiş durumda. Bunu hangi mimari zekâ neden yaptı, nasıl başardı anlamak mümkün değil. Birçok alternatif varken tarihi ve manevi değeri tartışılmaz olan bu yapının dokusuna böylesine bir kötülük yapmanın mimari zekâyla bir alakası var mı, onu da anlamış değilim. Bu İnönü Caddesi üzerinde bulunan ve bugün halen şehir kulübü olarak kullanılan tarihi taş yapının yıkılarak yerine betondan saçma sapan bir bina dikmek gibi bir şey. Bu tür tarihi yapıların Ardahan için büyük önem taşıdığını ve Ardahan denince akla gelen simgesel değerler olduğunu neden göremeyiz. Modern mimari çizgileri taşıyan binaların ardı ardına yükselmeye başlamasıyla şehrimizin yenilendiğini görmek elbette sevindiricidir. Ancak şehrin kentsel dönüşümle birlikte yenilenmeye başlandığı bir dönemde, eski taş yapıların restorasyonu için de gerekli çalışmalar başlatılmış olsaydı, yıllarca devlet hastanesi olarak kullanılan bina ile Kongre, Mareşal Fevzi Çakmak, İnönü ve Atatürk caddeleri üzerinde bulunan birçok taş yapının içinde bulunduğu içler acısı görüntü kirliliği de olmamış olacaktı. Ardahan’a mal olmuş bu yapıların adeta kaderlerine terk edilerek, gerekli ilginin gösterilmemesi görsel ve kültürel anlamda önemli bir kayıptır. Bu tarihi yapılara hayat kazandırmak için ilgili mercilerin biraz olsun duyarlılık göstermeleri bu zenginliklerimizin korunması adına önemli bir kazanım olacaktır.
Ardahan şehir merkezinde saydığımız bunca olumsuzluğa rağmen, elle tutulur güzel şeyler de olmuyor değil. Mesela Kura nehri boyunca uzanan ve eski mal meydanından başlayarak, Rus köprüsü yakınlarına kadar devam eden noktada düzenlenen park alanı ile eski mal meydanının olduğu alana yapılan kapalı halk pazarı yeri ve çevre düzenlemesi kayda değer önemde çalışmalar olarak göze çarpıyor. Bu çalışmaların önemini, özellikle Kura nehrinin kenarına yapılan park ve yürüyüş alanında daha net görmek mümkün. Millet bahçesinden başka gezi alanı olmayan şehrimizde böyle bir parkın ve yürüyüş bandının oluşturulması önemli bir kazançtır. Yeni kurulan Üniversitesinden dolayı büyük bir öğrenci kitlesine ev sahipliği yapan Ardahan’ın bu tür sosyal alanlara çok ihtiyacı olduğu elbette su götürmez bir gerçektir. Ardahan Belediyesinin bu alandaki çalışmalar için göstermiş olduğu hassasiyeti, nedense senelerdir inşaat sahasına çevirdiği Millet bahçesinin düzenlenmesi için gösteremedi. Uzun çalışmalardan sonra ancak 2012 yılının son diliminde bitirilebildi. Aldığımız duyumlara göre taşeron firmaların keyfi hareket etmesinden kaynaklı bir gecikme neticesinde bitirilemediği yönündeydi. Eğer böyle bir nedenle geciktirildiyse ihale şartnamesindeki yaptırımlar uygulandı mı çok merak ediyorum? Çünkü Ardahanlıların dinlenmek için bir araya gelebildiği tek yer olması itibarıyla hayati bir sahip olan bu park, adeta çarşının oksijen çadırıdır.
Diğer bir konu ise Kura nehrinin kenarında bulunan eski mal meydanın şehir dışına taşınması meselesidir. Bu şehir merkezinde yaşayan insanların sosyal yaşam kalitesini artırması açısında önemli bir projedir. Ancak üstünkörü ve alt yapısı hazırlanmadan hizmet vermeye başlamasıyla birlikte birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmiş durumdadır. Çünkü çevre yolunun çok yakınına kurulmasından dolayı büyük bir trafik karmaşasına neden olmaktadır. Pazar yerine hayvanlarını getiren insanlar mecburen çevre yolunu veya civarlarını kullanmak zorunda. Durum böyle olunca, çevre yolunu kullanan araç sürücüleri için kaza geliyorum diye bağırıyor. Acilen buraya bir çözüm bulunması gerekiyor. Örneğin çevreyolu ile mal meydanı arasında bir alt geçit yapılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. Böylece çevre yolu sürücüler için korku yolu olmaktan çıkar. Aksi halde bu yolda daha çok kazalar görürüz, ah vahlar çekerek.
İki gün sonra 23 Şubat Ardahan’ın düşmandan kurtuluşunun 95. yılı… İşte bunun için zamanda yolculuk mümkün olmuş olsaydı, kırk yıl önce elimize geçirdiğimiz bayrakları askerlerin geçit töreninde nasıl coşkuyla salladığımızı görmek ve duyumsadığımız sevinci tekrar yaşamak hissiyle butona basmak için tereddüt geçirmezdim diyorum.
O zaman Her şey ne kadar yerli yerindeydi ve yine her şey ne kadar sorunsuzdu, ortaklaştırarak paylaştığımız tertemiz duygular gibi…
Güzel Ardahan’ımızın düşmandan kurtuluşunun 92. yılı kutlu olsun…

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan