Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 35
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 154 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 243 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 248 Gün Gelmedi
atlantis 269 Gün Gelmedi
baris dursun 269 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 278 Gün Gelmedi
adacala 279 Gün Gelmedi
admin 281 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 281 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
EĞİTİMLİ TOPLUM SOSYAL TOPLUMDUR-2
Yazar Fakir - Aralık 24 2012 - 00:24:53
EĞİTİMLİ TOPLUM SOSYAL TOPLUMDUR-2/Osman Kamacı

Osman Kamacı Bir önceki yazımda Eğitimin öneminden bahsetmiş, bunun ülke ekonomisinin gelişiminde önemli bir yere sahip olduğunu ve örnekler vererek açıklamaya çalışmış, ulusal kalkınma ancak ve ancak eğitimli bireyler yetiştirilirse anlam kazanır demiştim. Şimdi bunu biraz daha ileriye taşıyor, sıradan bir eğitim ile güçlü bir ulus yaratmanın mümkün olmadığını söylüyorum.

Bir toplumun eğitim düzeyi, cehaletten, aydınlanmaya doğru kat ettiği mesafenin göstergesidir. Bu ne demek? Bu şu demek… Eğitimli toplum bilinçli, Üreten, Sorgulayan ve katılımcı toplumdur. Bu bağlamda bir kez daha vurgulamak isterim ki, Bilim ve teknolojideki hızlı değişimlere ayak uyduramayan toplumlar hiçbir zaman çağdaş milletler seviyesine ulaşamaz, yaşam standartlarını değiştiremezler. Nitekim günümüzün güçlü ve sosyal yaşantısına sahip ülkeleri, bu gelişmelerini, büyük ölçüde, eğitime verdikleri önem ve eğitim kurumlarını günümüz koşullarına uyumlu hale getirmeleri sonucunda kazandığını unutmamalıyız. Konumuzu daha fazla dağıtmadan asıl meselemiz olan Ardahanlı öğrencilerimizin son yıllarda kötü bir performans sergileyerek ulusal başarı sıralamasında elde ettiği ve hepimizi üzen sonuçlara bakalım. Bu başarısızlığın nedenlerini ortaya koyamazsak doğru çıkış yolu bulmamız mümkün değildir. Öncelikle hatalarımızla yüzleşme cesaretini ortaya koymalıyız. Biz nereden hata yapıyoruz ve yanlış olan nedir? Bu gibi sorulara gerçekçi yaklaşımlarla cevap bulabilirsek, nedenler konusuna da açıklık getirmiş olacağız. Artık başarısızlıklarımızdan bir şeyler öğrenmenin zamanı geldi geçiyor. Sebeplerimiz çok olabilir, bunun arkasına sığınarak kayıtsız ve duyarsız bir suskunluğa gömülmemeliyiz. Ve sınav sonuçları ile birlikte mahcubiyetlerimizi kusarak suçlu arama hafiyeliğine soyunmamalıyız. Ben dâhil olmak üzere, hemen hepimizin aklına gelen ilk şey, eğitimcilerin uzun süre Ardahan’da görev yapmak istemedikleri ve bu sebeple verimli olamadıkları düşüncesini devamlı ön plana çıkarmamalıyız. Evet, bu doğru tespitlerden bir tanesi olabilir, ancak sadece bir nedendir, sonuç olmamalıdır.

Türkiye İstatistik kurumunun 2008 -2009 döneminde yapmış olduğu çalışmalarla Ardahan’ın 81 il içerisinde en fazla göç veren il olduğunu ortaya koymuş, bölgede yaşanan göçler sonucunda binlerce insan yerini yurdunu bırakarak, bir daha dönmemek üzere batı illerine yerleştiğini ortaya koymuştu. Ardahan nüfusundaki bu ani değişiklik birçok dinamiğin sarsılmasına ve taşların yerinden oynamasına sebep olan nedenlerden biridir diye kabul edersek, buna bağlı olarak yatırımların dibe vurduğu, zaten iyi olmayan ekonominin enkaz haline geldiği dönemleri elbette masum gösteremeyiz. O dönemlerde ekonomik durumu iyi olan birçok aile bütün değerleri yüzüstü bırakarak Ardahan’a yapılabilecek en büyük kötülüğü yaptılar. Göç furyasına büyük dirençle karşı koyan kimi aileler ise, büyük sıkıntılar yaşamalarına rağmen, asla il sınırları dışına ayak atmayı düşünmediler ve bugün geri dönmek isteyenleri gördükçe ne kadar doğru bir iş yaptıklarını anladılar, haklı olarak. Resmi rakamların bize gösterdiği, göçlerin başlamasıyla birlikte Ardahan nüfusunun yarı yarıya buharlaşmış olmasıydı. Ve yaşanan göçler sonucunda nüfus oranı büyük ölçüde düşmüş, başta eğitim olmak üzere, ekonomik ve sosyal alanlarda gözle görülür bir durgunluğun yaşanması kaçınılmaz olmuştu. Durum böyle olunca eğitimdeki sıkıntılar büyük hızla ve geniş bir zaman dilimine yayılmış, adeta bir kâbus gibi üzerimize çökmeye başlamıştı. Yaşanan göç sonucunda eğitimin dibe vurduğunu iddia etmemdeki en büyük neden, bu sürecin öncesinde elde edilen başarıların mercek altına alınmasıyla resmin daha net ortaya çıkabileceğini bildiğimdendir. Söz konusu süreçte alışılmış bir sistem ve başarının devamlılığını sağlayan geniş bir taban mevcuttu. Bu tabanın Ardahan ve öğrencilerine sağladığı başarılar bugün ülkenin önemli kurumlarında görev yapan ve bizi onurlandıran insanlarımızın şahsiyetleriyle ortadadır. Eğer gurur duyduğumuz bu şahsiyetler bugün ülkenin birçok yerinde ve her Ardahanlının onur duyduğu bir pozisyonda, mevki ve makam sahibi olabilmiş ise, bu tamamen istikrarlı ve sistemli bir şekilde sürdürülen eğitimin eseridir.

Başarı hiçbir zaman ekonomilerin iniş çıkışlarıyla elde edilebilecek bir veri değildir. Para ve güç eğitim için sadece iyi bir araçtır. Bu aracı iyi kullanırsanız katkı sunabilirsiniz. Amacı dışında kullanılan güç, hiçbir şey ifade etmez. Eğer öyle olmuş olsaydı, bugünkü koşullar göz önüne alındığında Ardahan’da liseyi bitiren öğrencilerin önemli bir yüzdesi üniversitelere kayıt yaptırıyor olması gerekirdi. Çünkü bugünkü koşullar dünden daha iyi ve geniş olanaklar barındırıyor. Başarılarından bahsettiğimiz ve iyi derecelerle üniversitelere girebilen yetmişli ve seksenli yılların mezunu kuşağın ne büyük sıkıntılara göğüs gerdiğini o dönemleri yaşayanlar çok iyi hatırlarlar… Kimi sobası dahi olmayan buz gibi bekâr evlerinde kalıyor, kimi hanların köhne ve sağlıksız ortamlarında barınıyor, kimileri ise yakın köylerde oturdukları için atlı kızaklarla veya yürüyerek okullara ulaşabiliyordu. Bu söylediklerim kesinlikle abartı değildir. Bir zamanlar yaşanmış gerçek hayat hikâyeleri olduğunu ve kime sorarsanız hüzün kokan bir iç çekişle konuyu açacağından emin olabilirsiniz.

Artık şimdi durum çok farklı… Her ne kadar imkânlar hala üst düzeyde değilse de, bugünkü yaşam kalitesi geçmişin olumsuzluklarıyla kıyaslanamayacak derecede pozitiftir. Bunu şöyle bir örnekle desteklersek tablonun anlaşılması için iyi bir örnek ortaya koymuş olacağız. Eskiden trafik ekipleri arabalarının megafonundan “ Yayalar lütfen kaldırımlarda yürüyün,, anonsu yaparlardı. Ama şimdi ekipler ellerinde makbuzlar, rastgele caddelere park edilen ve neredeyse iki aracın geçemeyeceği şekilde yolları işgal eden sürücülere cezalar yazmakla mesailerini tamamlamakta. Bu ne demek? Bu şu demek… Artık insanlarımız ekonomik olarak belli bir noktaya gelmiş durumdadır. Hemen hemen herkesin kapısında arabası, başını sokabileceği bir evi ve geleceğe umutla bakabileceği bir uğraşı var. Ardahan caddelerindeki alışveriş merkezleri, Pastaneler ve Cafe’ler arz talep meselesinin çok iyi dengelendiğini anlatır durumda. Üniversitenin Ardahan’a önemli kazanımlar sağladığını, esnafın modern çizgilerle mağaza ve iş yerlerini dekore etmesinde rahatlıkla görülebilir. Bir arkadaşınızla karşılaştınız ve bir kahve içmek istediniz, kendinizi hiç kasmanıza gerek yok. O kadar modern ve estetik pastane ve cafe’ler var ki, kendinizi bir an İstanbul’un meşhur Bağdat caddesinde sanabilirsiniz. Oturun, kahvenizi söyleyin ve açın bilgisayarınızı anında kablosuz internete bağlanın. İster işlerinizi takip edin, ister dostlarınızla sohbet edin. Bu durum halkın sosyal hayatına da yansımış durumda. Cafe’lerde oturan gençlerin kimini ders çalışırken, kimini laptop’unu açmış internet ortamında araştırmalar yaparken görmek geleceğe olan umutlarımı artırdı.

Birçok öğrenciyle sohbet ettim. Gözlerindeki parıltıyı pozitif düşünceleriyle nasıl birleştirdiklerini gördüm. Eğitimdeki sıkıntıların farkındalar ve hepsi büyük bir özgüvenle gelecekle ilgili düşüncelerini ortaya koyabilecek yeterlilikte... Çok kısa sürede yaşanan bunca olumlu gelişmeden sonra, özlemle yâd ettiğimiz ve başarılarıyla övündüğümüz yıllara geri döneceğimiz günler artık yarından daha yakın. Bütün bunları bire bir yaşamış olmasaydım, buna inanmamı kimse beklemesin derdim… Edindiğim izlenimler genel bir ölçü olmasa da, Ardahan’ımızda çok kaliteli bir jenerasyonun geriden geliyor olması, bu iyimserliğimi haklı çıkaracak donanımında ve inançtadır…
20.12.2012

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan