Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 40
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 154 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 243 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 248 Gün Gelmedi
atlantis 269 Gün Gelmedi
baris dursun 269 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 278 Gün Gelmedi
adacala 279 Gün Gelmedi
admin 281 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 281 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
GEÇTE OLSA YAZMAK İSTİYORUM
Yazar Fakir - Mart 04 2012 - 10:10:40
GEÇTE OLSA YAZMAK İSTİYORUM

Osman Kamacı Bunca yoğun günden enflasyonu içerisindeyken ve ortalık toz duman olmuşken acaba ne yazabilirim diye düşünüyordum ki, yazmak istediğim halde, her nedense hep ötelemek zorunda kaldığım Hırant Dink cinayeti ile ilgili bir şeyler yazmak için geç olsa da zamanın geldiğine karar veriyorum. Böyle olunca, üzerimdeki büyük bir yükten daha kurtulmuş olacağım.

17 Ocak 2007 tarihinde Agos gazetesi Genel yayın yönetmeni Hırant Dink davası ile ilgili şöyle bir hafızamı yoklasam ortaya ne çıkar, merak ediyorum? 5. Yılını tamamlayan Hırant Dink davası nihayet mahkemenin verdiği kararla sonuçlandı. Mahkemenin davayla ilgili vermiş olduğu tahliye kararları toplumun bir kesimi tarafından memnuniyetsizlikle karşılandığını ve bu tepkilere bakıldığında yargının adaleti dağıtma konusunda pek adaletli davranmadığını yazmak istersem, acaba yargının hukuk anlayışına haksızlık etmiş olur muyum bilemiyorum? Bu yorum kimine göre haksızlık, kimine göre de yerinde ve isabetli bir tespit olarak algılanabilir. Ancak; böylesine farklı algılardan anlam çıkarmak ne kadar doğrudur buda tartışılır... Yasalarla çerçevesi belirlenen cezalar bellidir. Suça iştirak eden bireysel veya örgütsel oluşumlar ve bu oluşumlar içerisinde yer alan kişiler kim olursa olsun buna bakılmaksızın uygulanabiliyorsa, zaten böyle bir tartışmanın hiçbir anlamı kalmaz. Bunu da çok iyi biliyoruz ki, evrensel hukuk açısında kişiler arasında ayırım yapılamaz, imtiyaz sağlanamaz. Her hangi bir davayla ilgili Savcı bir kovuşturmada kuvvetli şüpheye ulaşıyorsa kim olursa olsun tutuklama talep eder ve kararı vermekte hâkimlere düşer. Zira adaleti dağıtmakla mükellef hâkimler suçu sabit gösteren her türlü emareye rağmen delil yetersizliğine hükmederek bu temelde kararlar verirse, o zaman elbette kamuoyu tarafından memnuniyetsizlik gibi refleksler görülebilir, hukuka olan inanç parametrelerinde inişli çıkışlı çizgiler belirginleşebilir. Eğer insanlarda adaletin yerini bulmadığı algısı gelişirse, bu hayal kırıklığı ve güvensizlik duygusu ön plana çıkarır. Ve böyle bir hataya düşülür, toplum vicdanında derin şüpheler oluşmaya başlarsa, insanların yargı mekanizmasına olan inancına gölge düşürecek, duygularını darmaduman edecektir. Buna en iyi örnek Hırant Dink davasıdır. Hırant Dink davasında yaşanan gelişmeler ne acıdır ki, kamuoyu vicdanında telafisi mümkün olmayan derin yaralar açmıştır.

Hırant Dink organize bir şekilde birileri tarafında güpe gündüz sokak ortasında öldürüldü. Ve yine o birileri yakalandıklarında götürüldükleri emniyet müdürlüklerinde kahraman gibi karşılanır, orada bulunan bütün emniyet görevlileri (cinayeti işleyen) şahısla fotoğraf çektirmek için sıraya girecek kadar basiretsizlik örneği sergilerse, işte o zaman bunun hiçbir açıklaması olmaz, olamaz. Eğer iddia edildiği gibi bu olayın arkasında bir örgüt varsa, savcıların görevi bunu ortaya çıkarmak ve adaletin yerini bulması adına, içinde inanç kırıntıları barındıran insanları ikna etmek, vicdanları huzura kavuşturmaktır. Bu cinayeti işleyen tetikçilerin arkasındaki karanlık güçler ve örgütler kim? Onlar tespit edilerek yargı önüne çıkarılmalıdır. Bunu yaparken öncelikle bu işte kusuru ve zaafı bulunan güvenlik birimlerden başlamak yapılacak ilk iş olmalıdır. Bu emri verenlerin tetikçilerle hiçbir hukuki ve fiili irtibatı sağlayacak delil bırakmadıkları, bundan dolayı örgüt suçu kapsamında cezai yaptırımlar uygulanamayacağı mütalaa edildi. Doğrudur, eğer örgütsel hiçbir emare yoksa tabi ki, hukuki olarak bu kapsamda yargılamanın yolu kapalıdır. Oysa aynı davada yargılanan ve yattığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilen Erhan Tuncel en az 15 defa Hırant Dink’e yapılan suikastı bütün ayrıntılarıyla gerekli birimlere rapor ettiğini açıklamıştı. Buna rağmen hiç kimse parmağını oynatma gereği duymamış. Aynı şahıs Yasin Hayal’in silah ve para temin ederek İstanbul’a geldiğini ve Hırant Dink’in ev ve işyeri civarlarında keşif yaparak bölgenin krokilerini çizmiş olduğunu ve eylem için düğmeye basmak için uygun zaman kolladığını bile rapor etmiş. Fakat her nedense aylar öncesinden yapılan bu ihbarlar nazari itibara alınmamış, adeta cinayetin amacına ulaşması için görmedim, duymadım, söylemedim suskunluğuyla üç maymun oynanmıştır.

Eğer emniyet ve istihbarat birimleri için muhbirlik yaptığı iddia edilen Erhan Tuncel doğruyu söylüyor ve iddiada bulunduğu gibi emniyet birimlerine olayı bildirdiği halde gerekli tedbirler alınmadıysa, o zaman hiç kimse elini alnına birleştirip uzaklarda bir şeyler aramaya çalışmasın. Bu pek’te inandırıcı olmaz. Eğer bir şeyler yapılmak isteniyorsa, öncelikle evin içinden başlamakta fayda vardır.
osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan