Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 12
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 155 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 244 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 249 Gün Gelmedi
atlantis 270 Gün Gelmedi
baris dursun 270 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 279 Gün Gelmedi
adacala 280 Gün Gelmedi
admin 282 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 282 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
MENDERES KOÇAK
Yazar Fakir - Şubat 14 2012 - 02:37:10
MENDERES KOÇAK/Osman Kamacı

Osman Kamacı Bazı kişilikler vardır, düşünce yapıları, hayata bakış açıları, tavır ve davranışlarıyla çok farklı özellikler taşır, içinde yaşadıkları toplum tarafında örnek gösterilerek, takdir edilirler.
Bu kişilikler genlerinde olagelen ve şartlar ne olursa olsun, kendilerine has bu özelliklerinden dolayı, savundukları fikirlerden asla ödün vermez, eğilip bükülmezler.
Hiçbir zaman baskıya, haksızlığa ve onursuzluğa yenilmez, kocaman bir çınar gibi dim dik ayakta durur, toplumsal duyarlılıklarını adeta haykırırlar. İnançları uğruna başlarını öne uzatmaktan sakınmayan bu kararlı ve tutarlı karakter sahibi kişiliklere atfen bir şeyler yazmak gerektiğinde cümleleri sıralamaya çalışsanız, cümlelerin sonunu bağlamak için bir türlü son noktayı koyamazsınız. Çünkü onlar için yazılacak o kadar çok materyal vardır ki, hangisini nasıl yazacağınıza karar verememenin dayanılmaz sıkıntısını yaşar, adeta altında ezilirsiniz
Yine bazı kişilikler vardır, silik, korkak ve her türlü haksızlığa, baskıya ve onursuzluğa boyun eğen, gelene ağam, gidene paşan der bir yapıya sahip, yerlerde sürüngen gibi yaşarlar.
Osman Kamacı Bu sürüngen ve zayıf karakterler kimi zaman aramızda dolaşır, kimi zaman aynı ortamda bizimle beraber aynı havayı soluyacak kadar çok yakınımızda olurlar.
Onlar bunu bilmediğimizi sansalar da, aslında biz onları çok iyi tanıyor, bir obje olarak idrak ederek, fark etmemiş gibi bir tavır içerisine gireriz...
Ve bu sürüngen familyasını anlatmak için tek kelime yazmaya çalışsanız, bunun anlamsız olduğuna kanaat getirir, parmağınızı oynatmaya gerek duymazsınız.
Çünkü onlar ahlaksızlığı ve çürümüşlüğü bir yaşam biçimi haline getirmiş olmakla, kendileri için geride yazılacak ve hatırlanacak hiç bir şey bırakmamışlardır.
Bahsi konumuz bu kaypak ve inkârcı riyakârlar değil. Ben burada 12 Eylül cehenneminde 6 yıl boyunca Erzurum hapishanelerinde faşist uygulamalara tabi tutularak, işkence odalarında her türlü zulme karşı direnmeyi başarabilen, onurlu ve dirençli bir devrimciden bahsetmek istiyorum. İnandığı ve savunduğu fikirlerinden bir milim bile gerilemeden, dün ne idimse, bugünde oyum, cesaretini istikrarlı bir şekilde sürdürebilen ve devrimci kimliğiyle bir kuşağı etkileme erdemine sahip olan, hatta biraz daha ileri giderek söylemek gerekirse, bütün Ardahan’ın kalbinde Mendo olarak yer bulan devrimci ve yurtsever Menderes Koçak’tan söz etmek istiyorum. Öğrencilik yıllarının o fırtınalı dönemlerinde siyasete merhaba diyerek, adım attığı ilk günden, aramızda ayrıldığı günün son anına kadar inişi ve çıkışı olmayan paralel bir çizgi gibi tertemiz ve istikrar abidesi olarak ayakta kalmayı başarabilen ve halkın içinden kopup gelen, herkese nasip olmayacak değerde bir kimlik geride bırakan Menderes Koçak’tan.
Devrimci kimlikleriyle davayı sahiplenen arkadaşları değişen şartlara göre kendilerini yeniden dizayn ederken, o inançlarına ihanet anlamına gelebilecek hiç bir iradeye yaslanmadan, bunun bedelini yıllarca hapishanelerde yatarak ödemekle göstermiş, işkenceye, zulme ve baskıya boyun eğmedi.
Kişisel çıkarı için bile, uğruna hayatını ortaya koyduğu fikir ve siyasi görüşlerinden asla vazgeçmedi ve birilerine yaranmak için turnusol kâğıdı gibi renk değiştirmedi, teslim olmadı.
İnadına mücadele kararlılığından taviz vermemiş, işkenceci, faşist kırıntılarını çıldırtarak onları kahretti.
Her platformda inandığı ve siyasi kimliğiyle bütünleşen sosyalist ideolojisini mertçe savunarak güçlü bir muhalefet örneği sergileyerek, genç kuşak yoldaşlarına ilham kaynağı olmuş, hayatında pes etmek gibi olumsuz kavramlara asla yer vermedi.
Her türlü işkenceye ve tecride maruz kaldığı hapishane hayatını başı dik onurlu bir şekilde tamamlayarak özgürlüğe kanat çırpmış, siyasi mücadelesini daha güçlü ve daha inançlı bir sosyalist sorumluluğuyla sahiplenmişti.
Bunu gerçekleştirirken günün koşulları ne olursa olsun, pes etmenin korkaklık ve zayıflık olduğunu hatırlatırcasına, bıraktığı yerden mücadelesine devam etmiş, ne kadar kararlı ve inançlı biri olduğunu bir kez daha herkese göstermiştir.
İşte bizim Mendo’muz böyle bir şahsiyet ve böyle kişiliğe sahip, halktan bir demokrat’tı.
Onun tek derdi halkların barış, kardeşlik ve eşitlik temelinde, hür bir şekilde bir arada insanca yaşamasıydı. Yıllarını bu söylemlerle devirirken, bütün Türkiye halkları için başlatmış olduğu ve daha çok özgürlük, daha çok Demokrasi mücadelesini pençesine düştüğü kahpe bir akciğer hastalığına yenik düşene kadar ara vermeden devam ettirdi.
Daha özgür bir Türkiye için taşıdığı bayrağı hiç indirmedi ve davasına inanan binlerce yeni nesil Mendo’lara o bayrağı miras bırakırken, on binlerce yoldaşının omuzları üstünde ilkbaharda yeşeren bir krizantem çiçeği gibi yeniden filizlenmek için baş döndürücü bir hayata mola verdi.
Başı dik, onurlu bir şekilde.
Seni çok ama çok özleyeceğiz Mendo abi…
Sensiz her şey ne kadar da anlamsız, renksiz, tatsız ve tuzsuz…
Oysa pes etmek gibi kavramların yaşam biçiminde yeri olmadığına bizi çok inandırmıştın…
Bu kadar kolay pes edilir mi Mendo abi?
Seni seven ve sana inanan insanlara tarifi imkânsız ve hatta dayanılması güç bu acılar yaşatılır mı Mendo abi?
Eğer bu şakaysa, çok kötü bir şaka be Menderes abi…

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan