Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 32
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 153 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 243 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 248 Gün Gelmedi
atlantis 269 Gün Gelmedi
baris dursun 269 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 278 Gün Gelmedi
adacala 279 Gün Gelmedi
admin 281 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 281 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
HANİ GÜZEL ŞEYLER OLACAKTI?
Yazar Fakir - Ekim 29 2011 - 08:30:22
HANİ GÜZEL ŞEYLER OLACAKTI?/Osman Kamacı

Osman Kamacı Birileri çıkıp, 2009 yılında AKP hükümeti tarafında başlatılan ve büyük beklentilere sebep olan Kürt sorunu projesi ile başlayıp, Demokratik açılım ile devam ederken, nihayetinde Birlik ve Beraberlik Projesi olarak hayata geçirilmeye çalışılan süreç hakkında bir açıklama yaparsa çok sevineceğim. Çünkü son aylarda yaşanan eylemlerde hiç sebepsiz hayatlarını kaybeden onlarca insanımızın maruz kaldığı dayanılması güç acı sonları gördükçe sağlıklı düşünememe gibi bir sıkıntı yaşıyorum.
Her şey tam yolunda gidiyor sanılırken, ne oldu da tekrar başa dönüldü. Ve silahlar kan kusmaya daha keskin, daha acımasız bir şekilde kaldığı yerden devam etti?
AK Parti hükümetinin Kürt sorunu ile ilgili çalışmalarını siyasi bir partinin açılımı gibi değil, yeni bir Devlet politikası olarak sürdürmeye çalışması elbette ki bu ülke sınırları içinde yaşayan herkes gibi beni de son derece umutlandırmıştı. Hükümetin ezberleri bozan bir davranışla, Abdullah Öcalan’la başlayan görüşmelere başlaması, BDP’ye önceki dönemlere göre daha toleranslı bir şekilde kapısını aralaması “ bu iş olacak,, umuduyla toplumsal olarak bizi iyimser bir rüzgârın etkisiyle kâbus görmeyecek günlere biraz daha yakınlaştırmıştı. Akliselimin hâkim olduğu bu ortamda Devletin çeşitli kurumları PKK’nın temsilcileriyle görüşmelere başlamış, bunun sonucunda PKK uzun bir süre eylemsizlik kararı almış ve bu uzun süreci sürdürürken, analar rahat bir soluk almıştı. Peki, uzun süre ölümlerin olmadığı, anaların ağlamadığı bir dönemde kim nasıl rahatsız oldu ve nasıl oldu da, büyük umutların bağlandığı bu süreç boşa çıkarıldı?
İşte bunu bilememek beni delirtiyor…
Toplumun büyük bir kesimi tarafında kabul gören, hatta heyecan yaratan bu proje eğer amaçlandığı gibi hayata geçirilmiş olsaydı, birçok tabunun yıkılmasının yanı sıra, otuz yıldır süren ve binlerce insanımızın hayatına mal olan anlamsız kardeş kavgasını da ortada kaldırılmış olacaktı. Açık söylemek gerekirse, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009 yılında yaptığı bir yurt dışı gezisinde tam uçağa binmek üzereyken gazetecilerin sorduğu sorulara cevaben “Güzel şeyler olacak,, söylemini duyduğum zaman çok umutlanmış, barış için ilk ışıkların belirdiği heyecanına sürüklenmiştim. Çünkü güzel şeyleri telaffuz etmek bile insana huzur enjekte etmek için yeterli bir sebepti. O an, ne kadar da güzelliklerden uzaklaştığımızı, çektiğimiz acıları ve içimize akıttığımız o asit keskinliğindeki gözyaşlarımızı hatırlamıştım, derin bir oh çekerek.
Barışı o kadar yakın hissetmeye başlamıştık ki, elimizi uzatsak yakalayabileceğimizi düşünmüştük. Bütün kamuoyu bu süreci desteklerken, yaşadığımız duygu yoğunluğu neticesinde heyecan kat sayımız tavan yapmış, nihayet bir daha ana kuzularına bir şey olmayacak, ocaklar sönmeyecek diye, sevgi sarmalı içinde bulmuştuk kendimizi. Tam barışa olan özlemimizin olumlu neticesini yavaş yavaş düşünmeye başlamışken, KCK operasyonları bir yerden düğmeye basılmışçasına ardı ardına başladı. Onlarca insan baskınlarla evlerinde, görev yerlerinde gözaltına alındılar. Bunların içinde Belediye başkanları, meclis üyeleri, DTP parti temsilcileri de bulunuyordu. Hemen ardında PKK’nın eylemleri uzun bir sessizlikten sonra daha şiddetli bir şekilde Türkiye’nin her tarafında onlarca masum, suçsuz günahsız insanımızın hayatına kast ederek, kendini göstermeye başladı. Son Çukurca saldırısında şehit olan 24 askerin olayı bir dönem “ Güzel şeyler olacak,, diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü “Misliyle kan, intikam,, noktasına getirdi. Tabi ki bu hoş bir tabir değildi. O an ki ruh haliyle söylenmiş bir söylev olduğunu düşünürken, Mahir Kaynak’ın bir sözünü hatırladım. Nokta atışlar kitabında şöyle bir cümle kurmuştu. “Bir Devleti ayakta tutan iskeleti Devlet ayağı ve halkıdır. Halk bir malzeme gibidir ve Devletin yapıştırıcı özelliği olmadan bir bütün oluşturamaz,,
Geçmiş yıllarda bu ülkede bütün halklara çok büyük kötülükler yapıldı. Ancak en çok haksızlığa uğrayanların başında Kürtlerin geldiğini inkâr eden hiç kimsenin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yok, sayıldılar, asimile edilmeye çalışıldılar, kültürleri yasaklandı, müzikleri yasaklandı. Daha bunlar gibi birçok yöntemle ötekileştirilmeye itildiler. Ama bugün gelinen noktada, demokratikleşme adına büyük bir mesafenin kat edildiğini, yeni anayasa çalışmaları neticesinde daha da güzel şeylerin olacağı iyimserliğimi hala taşımaktayım. Taşımak istiyorum.
osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan