Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 42
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 155 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 244 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 249 Gün Gelmedi
atlantis 270 Gün Gelmedi
baris dursun 270 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 279 Gün Gelmedi
adacala 280 Gün Gelmedi
admin 282 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 282 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
EVET, ORADA BİRİLERİ VARDI
Yazar Fakir - Ekim 29 2011 - 08:26:50
EVET, ORADA BİRİLERİ VARDI/Osman Kamacı

Osman Kamacı Ülkemiz deprem kuşağı üzerinde bulunan bir coğrafyadadır. Hiç kuşkusuz ki, bu ülkenin en önemli gerçeğinin de ta kendisidir. Bu sebepledir ki, depremlerle iç içe yaşamayı benimseyen, fakat hiç ders çıkaramayan bir toplum olduğumuzda deprem gerçeği kadar gerçektir.
Her yıl olmasa da, üç beş yılda bir, birçok ciddi depremin yaşandığı gerçeğini hepimiz biliyor ve yaşamaktayız. Kocaeli, Kütahya, Erzincan, Afyon, Bingöl, Van fark etmiyor. Türkiye’nin kapladığı tüm coğrafya adeta beşik gibi oynak ve her zaman deprem olgusuyla iç içedir. Bu sebeple, bazı depremlerin yıkıcı özelliği ve şiddeti düşükte olsa, yüksekte olsa, oluşan yıkımlar ve verilen can kayıpları gerçeği, asla sonucu değiştirmiyor. Her deprem sonrası yaşanan ve çok büyük acılar yaşanmasına rağmen, Deprem gerçeğinden biraz olsun ders çıkaramadığımızı, ibret verici bir şekilde devam eden çarpık kentleşme ve kaçak yapılaşmalarla daha net görebiliyoruz. Van’da yaşanan ve yüzlerce kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı son depremle birlikte, şunu çok iyi gördük ki, Depremler öldürmez, binalar öldürür. Bu tespit çok doğru olmakla beraber, yıllardır en büyük sorunumuz olarak karşımızda hep duruyor. Yıkılan binaların beton kalitesinin düşük olması, işçiliğinin de çok kötü ötesi olması gibi olumsuz faktörleri yan yana getirdiğimizde, daha binalar inşa aşamasındayken, bilerek veya bilmeyerek! Kendimize birer mezar hazırladığımızı düşünemeyecek kadar izansız ve sorumluluk duygusundan uzaklaşabiliyoruz. Cebinde biraz sermayesi olan herkesin müteahhit kesildiği bir ülkede bunca felaketin yaşanması elbette ki, kaçınılmaz olacaktır. Dün Yalova Çınarcık’ın müteahhidi Veli Göçer vardı. Bugün ise Erciş’te onlarca kişiye mezar olan Sevgi apartmanı sözde Müteahhidi Salih Ölmez var. Mantalite aynı. Daha çok malı nasıl götürebilirim. Biri nasıl bin yapabilirim. Bütün hesap maddiyat üzerine kurulduğu için vicdan ve ahlak olgusu bu tür kişilerin kılcal damarlarına asla sirayet etmemiş olabiliyor. Dünde yaptılar, yarında yapacaklar. Çünkü meydan boş ve imar mevzuatını sorgulayan yok. Böyle olunca, konu ile ilgili hiçbir akademik unvanı olmamasına rağmen, yasal boşlukları çok iyi değerlendirerek, iskambilden binalar dikerek onlarca insanın hayatına ipotek koyabiliyorlar.
Yerel yönetimler imar yönetmeliklerine göre mevzuata işlerlik kazandırmadığı, oto kontrollerini yapmadığı sürece, adeta insanlarla alay eder gibi savunma yapmaya çalışan daha nice yüzsüzlerle karşılaşacağız. İhmal ve sorumsuzluklar neticesinde çarpık yapılaşmaya göz yumarak Veli Göçer’lere, Salih Ölmez’lere alan yaratan yerel Belediye’lerin de en az onlar kadar suçlu olduğu unutulmamalıdır. İmar müdürlükleri görevlerini hassasiyetle yerine getirir, gerekli denetimleri yaygınlaştırırsa, sorun disipline edilebilir. Ancak geldiğimiz noktaya kadar daha disipline edilmiş bir hassasiyete şahit olmadığımızı gördük, görmeye de devam ediyoruz. Cebinde parası olan herkesin müteahhit olamayacağı, bunun sadece konu ile ilgili akademik safhayı tamamlayan, ehliyetli kişilerin işi olduğu gibi, yasalarla çerçevesi çizilmesi gereken teknik ve bilimsel bir konu olduğu anlaşılmalıdır. Çünkü deprem gerçeği bilinci dâhil olmak üzere, inşaat tekniği ile ilgili eğitim alan ehliyetli ve teknik tecrübeye sahip olan bu insanlar, deprem olasılığını öngörerek buna göre binalarda oluşacak olan hasarın büyüklüğünü önlemek ve ona göre proje geliştirmek gibi bir misyona sahiptirler. Bundan dolayıdır ki, inşaat aşamasının her aşamasında karar merci konumunda bulunan belediyelerin imar birimleri ile ortak sorumlulukları çok fazladır. Bu bilincin suiistimallerle yıkılmaması durumunda tabi ki, Deprem öldürmez, ev öldürür gerçeğini de ortadan kaldırmış olacaktır.
Aksi halde çöken bina enkazlarının üzerine çıkarak “orada biri var mı? ,, diye daha çok bağırırız. Evet, orada dün borç, harç, kredilere girerek ve bin bir sıkıntıya katlanarak başını sokacak bir evi olsun diye satın alan birileri vardı. (Belki de birçoğu kredi borçlarını dahi bitirememişti.) Ancak, bütün ahlaki değerleri vicdanla cüzdan arasına sıkışan, demirden, çimento’dan çakıl’dan çalan ahlaksızlarla, bunların işini kolaylaştıran, müsamaha gösteren ve her şeye göz yumarak gerekli denetimleri yapmayan Belediyelerin üstün gayretleri sayesinde bugün artık yoklar. Beton yığınlarıyla birlikte yok olup, öbür tarafta iki elimiz yakanızda olacaktır dercesine, aramızdan ayrıldılar… osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan