Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 34
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 155 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 244 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 249 Gün Gelmedi
atlantis 270 Gün Gelmedi
baris dursun 270 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 279 Gün Gelmedi
adacala 280 Gün Gelmedi
admin 282 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 282 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BİR YETMEZ, BEŞ OLSUN, O DA YETMEZ, ON OLSUN...
Yazar Fakir - Aralık 19 2010 - 16:17:08
BİR YETMEZ, BEŞ OLSUN, O DA YETMEZ, ON OLSUN.../Osman Kamacı

Osman Kamacı TBMM komisyonunda kabul edilen yeni silah yasa tasarısı gündeme bomba gibi düşerken, ülke olarak bizi nasıl bir tehlikenin beklediğinin farkında değiliz. Neredeyse her gün yeni bir olayın yaşandığı ülkemizde herkese silahlanma hakkı verecek yeni bir yasanın el birliğiyle Meclis alt komisyonundan geçirilmesi, ister istemez insanın aklına “acaba silah sektörüne yeni rant sağlama gayretleri mi var,, türden şeyleri getiriyor.

Günlerdir Teksas’mı oluyoruz, tartışmaları sürerken, akil adamlardan gelen ve çok merak ettiğimiz o açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla böyle bir endişenin yersiz olduğunun altının özellikle çiziliyor olmasıydı. Hal böyle olunca, biz de öyle derin bir oh çektik ki, sormayın. Bu açıklamalar ve yapılan bilimsel yaklaşımlar doğal olarak bizi gereğinden biraz fazla rahatlattı. Çünkü bu tür açıklamalara ülke olarak çok ama çok ihtiyacımız vardı. Bireysel silahlanma için gerekli yasal izinler fora olacaksa, bunu değerlendirmek için elimizi çabuk tutmada fayda vardır. Eh madem bu endişelerin gereksiz olduğu söyleniyor, o halde evlerimizin bir köşesini cephanelik olarak düzenlemenin zamanı geldi sanırım. Bende öyle yaptım ve dört kişilik timimi pardon, ailemi topladım ve tarihi bir karar aldım. Alınacak silah sayısını ailece detaylı bir şekilde tartışarak üç aşağı beş yukarı netleştirdik. Buna göre kendime beş, eşime beş, 23 yaşındaki oğluma beş ve 18 yaşını on beş gün sonra dolduracak olan kızıma da bir pompalı olmak üzere, cephane listemize son şeklini verdik. Hatta birkaç tane taarruz elbombası ve biraz misket bombası talebimizi de kabul ettirebilirsek daha fiyakalı olacak diye düşünüyoruz. Böylece mütevazı sayılabilecek silah koleksiyonumuzu da tamamlamış olacağız. Havan topu üzerinde de fikirler beyan edildi, fakat konuyu gündemimize alarak, uzun tartışmaların neticesinde ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek şimdilik rafa kaldırıldı. Yalnız bir sorunumuz var. Bunları muhafaza etmek için yatak odası, misafir odası, çalışma odası, mutfak, Banyo gibi birde silah odası oluşturmak gerekecek. Evde böyle bir bölüm oluşturmak zor gibi görünüyor. Böyle görünse de, bu asla bizi karamsarlığa sürüklemedi. Yeni fikirler ve yeni projeler üzerinde beyin fırtınaları yaşamaya başladık. Derken bir süre sonra kafamda şimşekler çakmaya başladı.
Mesela o an büyük siyaset adamı Süleyman Demirel’in bir dönemlere damgasını vuran tarihi söylevi aklıma geldi. Yeni bir icat geliştirmek üzere olan bir mucidin coşkun heyecanı ile yerimden fırladığımı söylediler. Çok heyecanlandığım için ben o anı hatırlamıyorum tabi. Ben söyleyenlerin yalancısıyım.

_ Demokrasilerde çare tükenmez…

Sözün felsefi derinliği benim için en önemli ilham kaynağı oluyor. Hemen saksıyı çalıştırıyor, tükenmez çareyi şıp diye buluyorum. Bu biraz bizi uğraştıracak; ama olsun… Neredeyse bir kere bile kullanmadığımız ve atıl bir şekilde unutulmuş vaziyetteki balkonumuz mühimmat deposu için bulunmaz Hint kumaşı niteliğindedir. Ufak bir tadilat ile ideal bir silah muhafaza odası olabilir. Mermi ve şarjörler için birkaç raf yaptık mı, bu işi oldu bil. Neme lazım, yarın harp falan çıkarsa ne yaparız sonra. Biz tedbirimizi alalım, ne olur ne olmaz kardeşim. Büyüklerimiz böyle diyorlarsa bildikleri bir şey vardır. Ben büyük lafı dinlerim kardeşim. Sıra Silah markalarını belirlemeye geldiği zaman bakacağız, işlevsel olarak ihtiyacımıza cevap verebilecek kalibrede olanlar hangileridir, onlara yöneleceğiz. Yani kısacası ince eleyip sık dokuyacağız. Bu arada büyüklerimizin mutlaka tanıdık bir silah kaçakçısı, pardon silah satan iş adamları vardır. Onların dostu bizimde dostumuzdur. Onlara yönlendirildiğimizde, tutukluluk yapmadan seri atış imkânı sağlayan ve güvenilir silah olma özelliği hangisinde mevcutsa tabiî ki onu tercih edeceğiz.

İşin şaka boyutunu bir kenara bırakırsak, bir felaketle yüz yüze kalacağımızın resmini şimdiden görüyor gibiyim. Artık kimse kimseye gözün üstünde kaşın var diyemeyecek. Var sayalım ki dedi. Ne olacağını fazla düşünmeye gerek yok. Toplumumuzda kısıtlı bir tahammül kültürü mevcut olduğu gibi, çok çabuk sinirlenen bir kişilik psikolojisi hâkim. Bundan dolayı yasal düzenlemelerle silah ruhsatını gevşeterek her isteyeni bir değil, istediğinde beş tane silah alacak hale getirmek, toplumsal kaosa ortam hazırlamakla eş değerdir. Adaletin hantal işlediği bir ülkede kendi işini kendi görmeye şartlanan bir ruh haline silah ruhsatı vererek nasıl disipline edilmek isteniyor anlamış değilim doğrusu. Durup dururken böyle bir konunun gündeme gelmesi veya getirilmeye çalışılması çıkar sağlama kaynaklı olmasından büyük endişe duyuyorum. Silah konusu ülkede yaşanan magandalıklar yüzünden zaten hiç gündemde düşmüyor. Biz bir çözüm bulunması konusunda düşüncelerimizi hemen hemen her platformda dile getirmeye çalışırken, bireysel silahlanmanın önünü açan geniş kapsamlı bir yasanın Meclis alt komisyonunda ele alınması endişelerimizi bir kat daha artırıyor. Neredeyse herkesin yasal veya yasadışı yollarla bir silaha sahip olduğu ülkede, böyle bir yasanın hayata geçmesiyle büyük sıkıntıların yaşanacağı göz ardı ediliyor. Neymiş, yok efendim silah kaçakçılığının önüne geçmek için düşünülmüşte, yasal düzenlemelerle endişelere mahal verecek konular ortadan kaldırılacakmışta... Geçiniz efendiler bunları geçiniz... Silah kaçakçılığının önlenmesi polisiye yöntemlerle mümkün görünüyorken, üç beş kuruş vergi geliri elde etmek için ülkeyi cephaneliğe çevirmenin ne anlamı var. Aklıma mide bulandıran başka bir şey geliyor. Acaba silah lobisi yapanlar çok mu iyi çalışıyor. Dilerim öyle değildir. Dilerim silah lobisinin gölgesi sinmemiştir. Ve bunun etkisiyle bireysel silahlanma yasasını geçirme gayreti içerisine girilmiyordur.
Bu iyi görülmelidir ki; eğer bireysel silahlanma tasarısı Meclis’ten geçerse, bu toplumsal bir karmaşaya neden olacaktır. Eğer böyle bir olasılık tezahür ederse, maganda kurşunları sonucunda aramızdan ayrılan canlara yenilerin eklenmesinden başka bir işe yaramayacaktır. Böyle olunca da doğal olarak yeni magandaların türemesine de imkân sağlanmış olacaktır. Bu doğru değildir ve vebali de çok büyüktür. osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan