Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 18
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 155 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 244 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 249 Gün Gelmedi
atlantis 270 Gün Gelmedi
baris dursun 270 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 279 Gün Gelmedi
adacala 280 Gün Gelmedi
admin 282 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 282 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
İSTEMEK BAŞARMANIN YARISIDIR
Yazar Fakir - Eylül 26 2010 - 20:16:53
KARANLIĞA KANAT ÇIRPMAK/Osman Kamacı
İSTEMEK BAŞARMANIN YARISIDIR

Osman Kamacı Rüzgâr yine ılık bir esintiyle kendini hissettirmeye başladı. Referandum maratonundan sonra oluşan olumlu havanın, alışılagelmiş provokasyonlara rağmen kararlı bir şekilde sürdürülmesi umutları yeniden yeşertiyor. Başlatılan diyalog girişimleri toplumun bütün kesimlerinde büyük beklentilerle takip ediliyor. Olumlu ve sonuca damgasını vuması istenen ve Demokratikleşme sürecine işlerlik kazandırmak amacıyla yeni bir Anayasa paketinin süratle hayata geçirilerek beklentilerin altını doldurmasını gerekli kılmaktadır.

PKK’nın Ramazan ve referandum dönemlerinde başlatmış olduğu eylemsizlik kararının 20 Eylül’de sona ermesine rağmen, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi partilerin girişimleri sonucunda eylemsizlik kararını uzatılması bütün kesimlerce memnuniyetle karşılandı. Bu ülkenin artık toplumsal barışa ve huzura çok ama çok ihtiyacı olduğu, her türlü provoke edici hadiseye rağmen, oluşan iyimserliğin hala korunuyor olmasından açıkça görülmektedir. Ateşkesin kalıcılaştırılması ve silahların artık devre dışı bırakılması elbette ki sonunun çözümü konusunda önemli mesafelerin kat edilmesi adına en önemli olmazsa olmazdır. Otuz yıldır yangın yerine dönen Ülkede, kalıcı ve Demokratik kazanımların elde edilmesi için öncelikle silahların toprağa gömülmesi gerektiği bir gerçektir. Sürecin sağlıklı ve sonuca tesir etmesi adına hem PKK’nın hem Silahlı güçlerin ellerini tetikte çekerek siyasi iradeye zaman tanıması burada çok önemlidir. Bunlara aşırı özen gösterilse bile rantiyeci ve karanlık bazı güçler her zaman olduğu rahat durmayıp, sürece tesir edecek olaylara kalkışabilirler. Sansasyonel olaylarla sinir savaşı başlatabilirler. Bütün bunlar hesaplanarak stratejiler geliştirmeli ve karanlık güçlere boyun eğilmemelidir. Kararlılıkla; biz bu sorunumuzu çözmek mi istiyoruz, yoksa yıllardır olduğu gibi teslimiyetçi bir Pısırıklıkla boyun mu eğeceğiz? Onu tartışmalıyız. Sürece etkisi olacak ve yıllardır akan bu kardeşkanının sona ermesi için iyi niyetli kim varsa sürece dâhil edilmelidir. Eğer bu ülkenin çıkarlarına hizmet edecekse, akan kanın durmasını sağlayacak, anaların ağlamasını sonlandıracaksa İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’dan da faydalanılabilir. Ayrıca BDP’nin bölgedeki etkinliği inkâr edilmemesi gereken bir gerçektir. BDP eğer samimiyse, sorunun barışçıl bir şekilde noktalanmasını istiyor, kardeşkanının durmasını istiyorsa, ateşten gömlek giymeye hazır olduğunu, her durumda sürece katkı sunacağını göstermelidir.

Burada Hükümet’te önemli görevler düştüğünün de altını çizmekte fayda vardır. Başlatılan Demokratikleşme projesine işlerlilik kazandırmak için inat kokan politikalarını bir tarafa bırakıp, muhatap alınması gereken ve Mecliste temsil gücü olan legal parti konumundaki BDP’yi önemseyerek, konunun tartışılacağı masaya davet etme hassasiyetine özen göstermelidirler. Bir bölgenin temsil iradesini elinde bulundurarak Mecliste bulunan ve bölge üzerinde büyük bir inisiyatif gücüne sahip olan bir siyasi parti ve temsilcilerini sürecin dışında tutarak, sadece ben bilirim, ben yaparım mantığıyla hareket etmek elbette ki sağlıklı bir politika değildir. Eğer samimiyetle akan kanın ve gözyaşının bir an önce bitirilmesi isteniyorsa, o halde eldeki bütün dinamikler devreye sokulmalı, top yek ün hareket edilmelidir. Ancak bunu başarabilirsek, Demokratik olguyu toplum geneline yayarak oturmasını sağlayabiliriz. Birlik, beraberlik ve kardeşlik söylemlerinin sadece sözde kalmasını istemiyorsak, özde öncelikli olan ödev ve sorumluluklarımızı tekrar tekrar gözden geçirerek, hata payımızı minimize etmeyi hedef alacak çalışmalar üzerinde yoğunlaşmalıyız. Daha önce Mahmur’da yapıldığı gibi, toplumun bir kesimini memnun, diğer kesimini rencide etme gibi acemice tavırlar içerisinde olmamalıyız. Toplumun önemli hassasiyetlere sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak, atılacak adımlar iyi hesaplanmalıdır. Çünkü atılacak yanlış bir adımın maliyeti ağır bir fatura ile önümüze çıkma olasılığı çok yüksektir. Bu ülke otuz yıldır büyük faturalar ödedi. Bundan dolayıdır ki, Halkların yeni bir fatura daha ödemeyi kaldıramayacak stresin noktasında olduğu iyi bilinmeli ve sağduyunun hâkim olduğu bir yol izlenmelidir.

Barış o kadar uzak değil. Yeter ki biz samimiyetle isteyelim. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeden kültürel, sosyal, ekonomik, etnik, dini ve bütün değerlerimizi sahiplenme erdeminden uzaklaşmayalım. Bin yıldır barış içinde kardeşçe yaşamış bir ülkenin elbette bazı testlerden geçirildiğini inkâr edemeyiz. Ama bütün her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan her fert, barış ve kardeşliğe olan inancından asla vaz geçmedi, vaz geçmeyecektir. Bu süreci ülkesiyle bir bütün olarak sahiplenecek; otuz yıldır içinden çıkılmaz gibi görünen bu kısır döngüyü tarihin karanlık sayfalarına yollamak artık avuçlarının içinde olduğunun bilincindedir. Bunu ispatlamak için önümüzde kocaman bir fırsat duruyor. Gelin hep beraber bu fırsatı lehimize çevirip, barışı biz hâkim kılarak, Solan ve kırılan fidanlarımızın yerine yenilerini dikelim.
osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan