Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 14
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 155 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 244 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 249 Gün Gelmedi
atlantis 270 Gün Gelmedi
baris dursun 270 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 279 Gün Gelmedi
adacala 280 Gün Gelmedi
admin 282 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 282 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ÜLKE OLARAK ÇOK UYANIK OLMAK ZORUNDAYIZ
Yazar Fakir - Ağustos 08 2010 - 19:48:49
ÜLKE OLARAK ÇOK UYANIK OLMAK ZORUNDAYIZ ../Osman Kamacı

Osman Kamacı Hani bazen bir işi yapmaya çalışırken beklentilerimizden çok uzak gelişmelerle karşılaştığımızda, buruk bir ifadeyle eyvah düşündüğüm başıma geldi, diyerek pişmanlığımızı dile getirmeye çalışırız ya, işte son günlerde yaşanan ve korku filmlerini aratmayan olaylar da bunun gibi bir durumdur.

Yıllardır tehlikenin boyutu hakkında dile getirmeye çalıştığımız ve sağduyu’lu olmayı ön plana çıkarmak için sarf ettiğimiz gayretlerin ne kadar önem’li olduğu bir kere daha bizi haklı kılmıştır. Bin yıldır beraber ve kardeşçe yaşayan, etle tırnak gibi olmuş halkların bugün birbirine kuşkuyla bakıyor olmaları, izlenen yanlış ve tutarsız Politika’ların sonucu olduğunu söylersek abartmış olmayız. Toplumsal gerilimi kademe kademe geliştirerek bugünkü ortamı hazırlayan güçler bu konuda bizi hiç şaşırtmadılar. Sağduyulu halklarımızın da gördüğü gibi, özellikle etnik temelde Demokratik adımların atılarak sorunun Devlet tarafından ele alınarak bir çözüme kavuşturulamaması, malum güçlerin bunu fırsata çevirerek, daha rahat kışkırtma teşebbüslerinde bulunmasını kolaylaştırması ve yumuşak bir zemin hazırlaması için yeterli olabilmiştir. Demokrasinin bütün kurumlarıyla entegre olduğu bir Türkiye’de sağlıklı birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için, sorunun eşitlikçi ve birleştirici temelde ele alınarak restore edilmesi ve bir an önce hayata geçirilmesini hepimiz çok ama çok istedik. Cumhuriyet’in kuruluşundan geldiğimiz bugüne kadar hiçbir çabanın gösterilmemesi, sorunun kartopu gibi yuvarlanarak devasa boyutta bir sorunlar yumağı oluşturmasına neden oldu. Gelen bütün iktidarlar sorunu görmezden gelerek, iktidarını koruma güdüsüne sarıldı. Sorumsuzca izlenen yanlış politikalar neticesinde Kürtler yok sayılarak dilleri ve kültürleri yasaklandı. Buda yetmezmiş gibi, dağ Türkleri olarak tanımlanarak, aidiyet duyguları darmadağın edildi. Neye hizmet ettiği hala anlaşılamayan siyasi kararlarla yoğun olarak yaşadıkları bölgelere hiçbir yatırım yapılmayarak adeta sefaletin pençesine itildiler. Devletin geliştirdiği inkâra dayalı uygulamalar Kürtler içerisinde ötekileştirildikleri duygusunu geliştirerek bugüne damgasını vuran provokasyon’lar için bulunmaz bir malzeme ortaya çıkarmış oldu. Böyle olunca apronda bekleyen karanlık güçlerin eline paha biçilmez bir fırsat teslim edilmiş oldu.

İnegöl ve Hatay Dörtyol’da yaşanan olaylar kesinlikle İçişleri bakanı Beşir Atalay ve bölgelerin üst düzey kolluk kuvvetlerinin iddia ettikleri gibi, bir alacak verecek meselesi değildir. Basit bir hadiseymiş gibi anlatmaya çalışmak hem inandırıcı değil, hem bazı güçlere zaman kazandırmaktır. İnegöl valisinin anlattığı gibi alkollü insanların gerçekleştirdiği bir taşkınlık hareketi iddiası ise inandırıcılıktan çok uzak ve imkânsızdır... Çünkü aynı gün ve aynı saatte olaya karışan binlerce kişinin alkollü olması ne kadar imkânsızsa, iddiada o kadar dayanaktan yoksundur. Bu noktaya kadar yavaş yavaş nasıl geldiğimizi, Samsun’da görülen bir dava çıkışında kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’e ve bir hafta sonra Kayseri’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a yapılan saldırıları hep beraber görmüştük. O zaman yapılan saldırıların bireysel çıkışlar olarak algılama ihtiyacı duyanlar, olayı önemsemeyerek, toplumsal infiale davetiye çıkarmış oldu. Yaşananlar geçmişten gelen bir alışkanlığın devamı gibi görmezden gelinerek, başını kuma sokarcasına, olayın, maçların amigolarınca organize edilerek üç dört bin alkollü kişiyi harekete geçirmesi şeklinde izah edilmeye çalışılması tehlikenin her geçen gün biraz daha makas aralığı açısı yapmasına sebep olmuştur. İnegöl ve Dörtyol’da meydana gelen olayları popülist yaklaşımlarla ifade etmeye çalışmak, ülkenin bütün halklarına hikâye anlatmakla eş değerdedir. Tahrikçiler dün olduğu gibi, tabii ki bugünde vardır, yarında olacaktır. Bu coğrafyada bir iç savaşın çıkıyor olması tabii ki, birilerinin bir kenarda ellerini ovuşturarak seviniyor olmasını sağlayacaktır.

Ama hiç kusura bakmasınlar. Et ve tırnak gibi birbiri ile bütünleşmiş Türkler ve Kürtler bu vatanın dün olduğu gibi, bugün de sahipleridir, yarında sahipleri olacaklardır. Aynı kaderi paylaşan, acısı, tatlısı ve en önemlisi gelenek ve görenek gibi en önemli kültürel değerleri ortak olan bu halkı birbirine düşürmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Yeter ki provokasyonlara karşı uyanık olalım. Yeter ki geleneksel sağduyu ve hoşgörü erdemimizi yitirmeyelim…
osmankamaci@hotmail.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan