Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 14
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 155 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 244 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 249 Gün Gelmedi
atlantis 270 Gün Gelmedi
baris dursun 270 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 279 Gün Gelmedi
adacala 280 Gün Gelmedi
admin 282 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 282 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SİİRT VE ABARTAN BASIN
Yazar Fakir - Mayıs 06 2010 - 21:32:14
SİİRT VE ABARTAN BASIN/Osman Kamacı

Osman Kamacı Siirt’in Pervari ilçesinde iki yıla yakın bir süre içerisinde 4 kız öğrencisine yapılan cinsel istismar kanımızı dondurdu. İşin en vahim olan kısmının ise bu hadiseden Vali, Jandarma, Savcı, Bakan ve Pervari Belediye başkanının haberdar olmalarıdır.
Olayın basit bir vaka olarak ele alınıp, kapatılmaya çalışılması bir hukuk devletinin izah etmekte sıkıntı yaşayabileceği bir durumdur. Pervari gibi küçük bir kasabada iki yıl cereyan eden bu hadisenin görmezlikten gelinerek kapatılmaya çalışılması büyük bir insanlık ayıbı olmasının yanı sıra, toplum olarak ne kadar laçkalaştığımızı da gözler önüne sermesi açısından yeterlidir. Burada bütün adli ve kamu kurumlarını temsil eden makamların ihmali ve sorumsuzlukları açıkça ortadadır. Belki yakalanan onlarca suçlu arasında hüküm giymiş olanlar olabilir, ama bölgenin feodal yapısı göz önüne alınarak bazı uygulamalarında hayata geçirildiğini ve toplumun hassasiyeti göz önüne alınmaya çalışıldığını kurumları temsil eden şahsiyetlerin ağzından duymak olayın boyutu itibari ile ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Böylesine korkunç bir tecavüz olayı iki yıl devam etmiş ve onlarca kişi olayın içinde bulunarak, beklide suçların en büyüğünü işliyorken, çocukların hayatını karartarak, ailelerinin toplum içerisine çıkamaz hale getiriyorken, aileleri bir araya getirerek olayı kapatmaya çalışmak nasıl bir düşünce tarzıdır anlamakta zorlanıyorum. Sayın Başbakan ve kurmaylarının basına yüklenmelerine akıl sır erdirmek mümkün değil. Neymiş efendim “ abartmayın,, mış. Siz neden bahsediyorsunuz. Pervari gibi herkesin birbirini tanıdığı ve hatta akraba olduğu bir ilçede utanç duyulması gereken ve insanlık ayıbı nitelikte bir olay yaşanmış. Olayın bir şekilde ört bas edilmesine çalışılarak, çirkin olduğu kadar yüz karası hareketi ortadan kaldırmaya çalışan kurumların temsilcileri de olayın içinde bulunarak suça iştirak etmiş. Bazıları aileler arasında anlaşma sağlayarak bir grup suçlunun serbest bırakılmasında başrol oynamış ve olayı basit bir mesele havasına sokarak boyutu itibari ile büyümesine neden olmuş, buda yetmezmiş gibi, olayı fazla abartmayın deme gafletinde bulunulabiliyorsunuz.

“Efendim hadise çok çirkin ve tasvip edilir nitelikte olmadığından dolayı biz Vali, Jandarma, Savcı, Bakan ve Belediye Başkanı olarak oturduk, ilçemizin daha fazla yıpranmasını istemedik,, diyebilirsiniz. Doğrudur, toplumun fazla yıpranmaması açısında doğru ve kabul görür fikirler hayata geçirmek gayet doğaldır, buna hiçbir itirazımız yok. Ama bu hadise düşünce tarzınızı gereksiz ve çirkin kılar. Çünkü ortada işlenen bir suç, mağdur olan aileler ve insanlar bulunmaktadır. Eğer böyle düşünürseniz, bu tür hadiselere prim verirsiniz. Suçun nasıl olsa prim yaptığı fikrini yerleştirir, caydırıcı gücünü etkisiz kılarsınız. Toplumda bu suçun cezası yok gibi bir imaj yaratarak çelişkiye düşer, yeni Pervari’ler yaratırsınız. Eğer suç varsa, suçlu vardır. Eğer suçlu varsa Yasalarla belirlenmiş yaptırımlar vardır. Eğer yasaların yaptırım gücüne inanıyorsak o halde suçluyu adalet önüne çıkararak hesap vermesini sağlamak gibi bir sorumluluğumuz vardır. Basının abartmış olduğunu düşünen zihniyet, aslında olayı gündeme taşıdığı için basına teşekkür etmesi, kamuoyunu sağlıklı bir şekilde bilgilendirdiğinden dolayı ödüllendirmesi gerekirdi.
Bu ülkede bütün kurumların olduğu gibi basınında çok önemli bir misyonu vardır. Toplumsal meselelerin gündeme taşınması noktasında sorumlu kimliğinin gereği olarak böylesine utanç verici tabloların deşifre edilerek, suçluların adalet önüne çıkarılmasında bağlamında katkı sunabiliyorsa Basına saygı duymak ve kutlamak gerekir diye düşünüyorum.
osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan