Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 30
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 153 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 243 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 248 Gün Gelmedi
atlantis 269 Gün Gelmedi
baris dursun 269 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 278 Gün Gelmedi
adacala 279 Gün Gelmedi
admin 281 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 281 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ÇOK YANLIŞ HAREKETLER BUNLAR
Yazar Fakir - Mart 09 2010 - 13:44:11
ÇOK YANLIŞ HAREKETLER BUNLAR/Osman Kamacı

Osman Kamacı Hafta sonunda televizyonları başına geçenlerin keyifle seyretmeye başladığı maçta yaşananlar büyük hayal kırıklığı yarattı. Diyarbakırspor ile Bursaspor arasında oynanan karşılaşmanın aslında olaylara gebe olduğu aylar öncesinden belliydi. Gerinlik sürüyor, tedbirler alınmaya çalışılıyordu ama bunlar bile tansiyonun düşmesi için yeterli olmadı. Yaşanan bu olaylardan dolayı herkesin bir kere daha şapkasını önüne koyup düşünmesi ve kendi özeleştirisini vermesi gerekir diye düşünüyorum. Bunlar doğru olmayan çok hassas ve tehlikeli hareketlerdir.
Bursa’da oynanan sezonun ilk maçında Bursaspor seyircisi Diyarbakır spor sahaya çıktığında “ PKK dışarı,, diye bağırmış, çıkan olaydan dolayı Diyarbakırspor’lu taraftarları adeta linç edecek kadar ileri götürmüştü. Maç sırasında PKK ile özdeşleştirilerek gerek Diyarbakırsporlu seyirciler, gerekse idari ve teknik kadrodaki insanlar fiziki baskıya maruz kalmış, hoş olmayan olaylar yaşanmıştı. Kısacası her Diyarbakırlı taraftar birer potansiyel PKK’lı yaftasıyla suçlanmış, açık hedef haline getirilmişti. Bu olayları elbette ki bütün Bursa’ya mal edemeyiz. Ama olayın yaşandığı yer olması nedeniyle büyük bir yara aldı. Medeniyetlere ev sahipliği yapmış Bursa gibi bir şehrimiz ne yazık ki çok kötü bir sınav vererek içindeki provokatörlere teslim oldu. Türübün’ler de yer alan üç beş kendini bilmezin kışkırtmaları ile büyüyen olaylar hoş olmayan holiganca saldırganlıklara dönüşmüştü. Bu olaylar neticesinde Diyarbakır seyircisinin bir tarafa not ederek biriktirdiği öfke bir türlü bertaraf edilemedi. Böyle olunca korkulan oldu, not edilen o öfke birikimi hatırlanarak büyük bir patlamayla dışa vuruldu. O gün Bursa’da yaşananların spor ahlakına yakışmayan davranışlar olduğunu savunan ve gündeme getirmeyi görev bilen sağduyu sahibi medya ve ulusal basın üzerine düşeni sorumluluk anlayışı ile yerine getirirken, Bursaspor kulüp yöneticileri aynı sağduyu ve sorumluluğu gösteremeyerek olayların bu noktaya gelmesine zemin hazırladılar. Oysa bir basın toplantısı düzenleyerek şiddete maruz kalan Diyarbakır spor’lu yöneticilerden ve taraftarlardan bir özür dilemekle gergin ortamın içinde bulunan bütün taraftarların ve yönetici kadroların gazı alınması anlamında yeterli ve erdemli bir davranış olabilirdi. Yönetici kadroların bu gibi konularda zeki ve hassas olması gerektiğini söylemeye gerek yoktur sanırım. Büyük seyirci kitlelerine hitap edecek güce sahip olan bu insanların daha sorumlu ve akli selim davranmaları çok önemlidir. Her söylemleri kitleler tarafında bir mesaj olarak algılandığı ve kitlelerin algıladığı bu mesajlar doğrultusunda hareket ettiği bilincinden yola çıkarak, sarf ettikleri her sözün çok önemli olduğunu bilmeleri gerekir. Sporun barış ve kardeşlik duygularını pekiştirdiğini bilir, spor ahlakına uygun bir şekilde yapılmasını beklemek elbette çok doğal bir durumdur. Ancak bunu amacına uygun şekilde hayata geçirememek büyük hayal kırıklığıdır. Barış ve kardeşliğe hizmet etmesi gereken bir organizasyonun sorumsuz kişilerce sabote edilerek kitlelerin karşı karşıya getirmeye çalışılması yüreksizliktir, ülkenin değerlerine ihanettir. Bir spor karşılaşmasına tanıklık etmeye çalışan misafir konumundaki binlerce insana hakaretler yağdırarak, onları her türlü eylem ve söylemlerle taciz ederseniz bu ne ahlaki, nede insani değerlere hizmet eder. Daha da önemlisi ötekileyerek aşağılayıcı uygulamalara tabi tutup ortamı çirkinleştirirseniz istenmeyen olaylara da davetiye çıkarmış olursunuz.

Bu ateş sizi bir gün yakar .. Nitekim Bursa’daki maçta kendisini aşağılanmış hissetmenin vermiş olduğu psikolojiyle hareket eden Diyarbakırlı seyirciler hiç olmaması gereken bir tutum izleyerek kısasa kısas niteliğindeki olayların içinde yer aldı. Bursa da yapılan olaylara misilleme olarak yapılan bu çıkış Diyarbakır seyircisini haklı göstermesi açısında geçerli bir neden değildir, olamaz. Ne olursa olsun, Bursaspor kafilesini konukseverlik duyguları ile hareket edilerek, Diyarbakır halkının bildiğimiz o misafir perver ve hoşgörüsüyle karşılanmalıydı. Eğer; amaç kendilerine reva görülen davranışların kabul edilmez ve aşağılayıcı olduğunu onlara hatırlatmaksa, bundan daha iyi bir fırsat olamazdı. Bazı şeyler vardır şiddet içermeyen, mantıkla sorun olmaktan çıkarılabilir durumdadır. Bu da o şeylerden biriydi. Centilmenlik kuralları çerçevesinde verilmek istenen bir mesaj varsa, öncelikle sorunun nedenleri konusunda fikirler üzerinde yoğunlaşarak toplumun sosyal çıkarlarına hizmet eden ana başlıklar ortaya çıkarılmalıydı. Bundan emin olmak gerekir ki bu gibi mesajlar karşı tarafı daha çok mahcup eder, onları vicdanlarında bin kere mahkûm kılar, utandırırdı.
Yapılması gereken neydi biliyor musunuz? Düşme potasındaki Sivassporun İstanbul Büyükşehir’e 1–0 yenildiği haberi gelmiş taraftar olarak bunu fırsat olarak değerlendirip var gücüyle takımlarını destekleyecekleri. Eğer takımlarının ligde kalmasını istiyorlarsa sahadaki futbolcuları motive edecek, puan hanene üç puan yazdırmaya bakacaklardı. Böylece bütün yaşananlara verilebilecek en güzel cevap verilmiş olurdu. Umarız Futbol federasyonu önceki maçta yaşanan olayları dikkate alır lige renk katan Diyarbakırsporu etkileyecek olumsuz kararlar almaz. Ve yine umarız ki Diyarbakırspor’un da bu ülkenin bir takımı olduğu gerçeğini hatırlayarak, uğradığı haksızlıkları ve hakaretleri göz önüne alarak adil bir yaklaşım sergiler. Aksi halde çifte standart gibi algılanabilecek kararlar telafisi imkansız sorunlar yaratmaya devem eder.

osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan