Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 34
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 155 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 244 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 249 Gün Gelmedi
atlantis 270 Gün Gelmedi
baris dursun 270 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 279 Gün Gelmedi
adacala 280 Gün Gelmedi
admin 282 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 282 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
PLANLARI BOZMA
Yazar Fakir - Şubat 01 2010 - 10:12:59
PLANLARI BOZMA ZAMANI/Osman Kamacı

Osman Kamacı Ülkenin gündemi baş döndürücü bir hızla her gün yeni iddialarla, ortaya çıkarılan yeni planlarla değişmeye devam ediyor. Gün geçmiyor ki askerin içinde olmadığı bir iddia ortaya atılmasın. Askeri suçlayıcı belge, bilgi ve çetrefilli ilişkiler tesbit edilmesin. Ergenekon hareketiyle başlayan süreç, ıslak imza ve Çukurambar’la devam ederek, balyoz planıyla zirve yaptı. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiaları ve ardında özel yetkilerle donatılmış savcıların bütün Türkiye’nin gündemine ilk defa gelen devlet sırrı nitelikteki bilgilerin saklandığı ‘’Kozmik Oda,, ya kapanarak günlerce delil aramaya çalışması askerin töhmet altında kalmasının ilk adımı olmuştu. Kozmik oda şoku henüz atlatılmamışken Taraf gazetesinin Balyoz Darbe planını ortaya çıkarması tabiri yerindeyse üzerine tuz biber oldu.
Askerin üzerinde oluşan asimetrik ve psikolojik baskıyı ( Genel Kurmay Başkanının sık sık kullandığı cümle ) bertaraf etmek ve iddiaların asılsız olduğunu açıklamaya çalışan Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ bir basın toplantısı yaptı. Balyoz darbe planıyla ilgili yaptığı açıklamalar, muhalefet partileri dahil hemen hemen toplumun hiçbir kesimi tarafında tatmin edici bulunmadı. İnandırıcılıktan uzak, kopuk ve dini motiflerle süslenerek izah edilmeye çalışılan basit bir savunmadan başka bir şey değildi. Paşa caminin bombalanması senaryosu ile ilgili hararetli konuşmalar yaparken, her nedense diğer bölümler hakkında kayda değer hiçbir yorum yapma gereği duymadı. Sadece eğitim amaçlı planlar çerçevesinde camilere atılacağı iddia edilen bombalar üzerinde yoğunlaşarak, örneğin bazı subayların ordudan ayıklanacağı, hükümetin değiştirileceği ve bürokraside bir çok kişinin deştirilip yerine yeni bir ekibin getirileceği bölümüyle ilgili detaylara değinme ihtiyacı dahi hissetmedi. İnsan düşünmeden edemiyor. Acaba askerin başından beri bilinen irticayla ilgili eylem planlarının hatırlanacağı ve Balyoz planına karşı %99’u müslüman olan ülkede tepkisel hareketlerin gelişmesinden endişe duyulduğu içinmi özellikle bunun üzerinde yorunlaşıldı bilinmez. Ama sadece dini motifleri işleyerek muhafazakar kesimin hassasiyetlerini okşayarak dengelemeye çalışılması bunun biraz öyle olduğunu kanıtlar gibiydi. Sadece olayı ortaya çıkaranları lanetlemek gibi yetersiz bir açıklama ile yetinmek, askere mal edilmeye çalışılan bunca suçlamayı ortadan kaldırmaya yetmez.
Belki de Cumhuriyet tarihinden beri ilk defa bu kadar büyük bir kamuoyu baskısı oluşmuş durumda. Yumruğu masaya vurmakla toplumun hassasiyetini gidermeye çalışmak yersiz ve yetersizdir. Taraf gazetesinin kamuoyunda bomba etkisi yaratan ‘’Darbe Planı,, haberinde dehşetengiz senaryoların Peygamber ocağı diye bildiğimiz asker tarafında yapılmış olması, bu kuruma olan inançların zedelenmesine ve hayal kırıklıklarına neden oldu. Toplumun en hassas olduğu konu dini bir mekânın böyle bir eğitim (iddia edilen) senaryosunun içerisinde yer alması izahı zor bir durumdur. Genel Kurmay Başkanının deyimiyle Allah Allah diyerek düşmana taarruz eden, mevzilerine atlayan Türk askerinin böyle bir plan içerisinde olabileceğine elbette bizde ihtimal vermiyoruz. Ancak yapılan açıklamalar, ortaya atılan iddiaları çütütmeye yeterli olmadığı, inandırıcılıktan çok uzak ve yetersizdi. Dileriz Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğun söylediği gibi 4–6 Mart !!! 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı tarafında olgunlaştırılan plan tatbikat senaryosundan ibaret bir çalışma olsun. Dileriz Paşanın dediği gibi darbe dönemleri kapanmış olsun. Bu ülkenin vatandaşları olarak böyle bir senaryonun gerçek olmadığına ve bunun mümkün olamayacağına inanmak istiyoruz. Bazı çevreler her nekadar bu iddiaları bilinçli olarak askeri yıpratmaya yönelik yapılan provokatif hareketler gibi değerlendirmede bulunmaya çalışsa da, Anadolu’da sıkça kullanılan bir deyim var ‘’ Ateş olmayan yerden duman çıkmaz,, bu deyim konunun ciddiyetinin anlaşılması açısında yeterlidir. Eğer bir yerde duman çıkıyorsa, orada ateş emaresinin de olduğu muhakkaktır. Böylesi bir durumda ateşin daha fazla büyümeden, etrafı sarmadan etkisiz hale getirilmesi elbette ki kaçınılmazdır.
Söz konusu olan hadiseler iddia’dan ibaret olsa da ciddiye alınması gereken önemli bir durumdur. Ülkeyi felakete sürükleyecek her türlü meselede olduğu gibi, burada da yapılması gerekenler masaya yatırılarak ona göre stratejiler geliştirilmelidir. Demokrasinin kesintiye uğrama riskiyle karşı karşıya kalmaması için bu önemle gereklidir ve hemen hayata geçirilmediler. Ucu nereye varır bilinmez. Ama nereye varırsa varsın, ortada ülkenin demokrasisine, halklarının özgür iradelerine ipotek koyacak yasa dışı yapılanmalar, çıkar hesapları söz konusuysa korkmadan hukuki yollarla sonuna kadar gidilmelidir. Sivil yapılanma veya Askeri yapılanma, hiç fark etmez ülkenin birlik ve beraberliğine, Demokratik sistemine kast eden kim olursa olsun, yasaların emrettiği yargılama yolu açılmalıdır.
osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan